Pohádka máje

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Další významy jsou uvedeny na stránce Pohádka máje (rozcestník).
Pohádka máje
Pohádka máje, vydání 1897, titulní strana
Pohádka máje, vydání 1897, titulní strana
AutorVilém Mrštík
IlustrátorZdenka Braunerová
Obálku navrhlZdenka Braunerová
VydavatelJan Otto
Datum vydání1897
Počet stran506
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pohádka máje, vydání 1897, závěrečná strana

Pohádka máje je román českého spisovatele Viléma Mrštíka. Dílo je typickou impresionistickou romancí s farou, mladým právníkem a poetickým líčením přírody. Dílo bylo zajímavé také tím, že autor původně chtěl své dílo odpoetizovat: vylíčil hlavní hrdiny po letech tak, že z Ríši se stane milý venkovský právník a Helenka je vykreslena jako korpulentni dáma. Takový závěr však vyvolal u čtenářů protesty, a musel být přepsán.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Děj knihy začíná v 70. letech 19. století příjezdem studenta práv Richarda Gregora na bál do Ostrovačic u Brna, kde má strýce faráře. Zde se právě koná bál, na kterém se seznámí s šestnáctiletou Helenkou, dcerou revírníka.

Ríša žije v Praze, kde studoval práva a bydlel u hezké mladé vdovy. Odjíždí ke strýci na faru, doufá, že spatří Helenku. Ta se mu vyhýbá, nakonec se přesto sblíží. Když se ale Helenka dozví, že Ríša bydlí u mladé vdovy, zatrpkne. Ríša se začne ještě trochu vytahovat nesympatickými světáckými historkami.

Helenčin otec Ríšovi sdělí, že není rád, že se s ním Helenka setkává tak často. Nakonec se Helenka za Ríšu provdá.

První vydání Pohádky máje[editovat | editovat zdroj]

Dílo časopisecky vyšlo ve Světozoru v roce 1892,[1] knižní verze v roce 1897.[2]

První vydání Pohádky máje z roku 1897 je považováno za první moderní českou knihu z hlediska úpravy. Výtvarnou stránku řešila komplexně Zdenka Braunerová, která uvedla do souladu ilustrace, druh písma i rozvržení stránek. Braunerová se inspirovala starými tisky, jako byly kancionály nebo žaltáře.[3]

Ukázka[editovat | editovat zdroj]

„Helenka obcházela záhony, prohlížela sazenici po sazenici a Ríša pro všechny věděl jména. Macešky, tulipány, narcisky, krokus, petrklíče, čečenky, kamilky, ty měla také, ale řebčík neměla; byly tu také jakěsi hyacinty, narcisky jinaké než měla sama.“

Filmové verze[editovat | editovat zdroj]

Záběr z filmu Pohádka májeJiří Voskovec (pod pseudonymem Petr Dolan) jako Ríša a Božena Svobodová jako bytná

1926[editovat | editovat zdroj]

Dílo bylo zfilmováno poprvé v roce 1926. Režii stejnojmenného filmu měl Karel Anton, Ríšu zde hrál Jiří Voskovec pod pseudonymem Petr Dolan. Záběry z tohoto filmu použil Bohumil Veselý v roce 1960 do díla Jak se u nás kdysi filmovalo. Hráli: Anita Janová, Berta Reifová, Jarmila Horáková.

1940[editovat | editovat zdroj]

Podruhé bylo filmově zpracováno v roce 1940, režíroval jej Otakar Vávra, hráli: Nataša Gollová, Jaroslav Vojta, Leopolda Dostalová, Svatopluk Beneš, Theodor Pištěk, Miloš Nedbal

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HAVELKA, Emanuel. Sešly se Helenky Pohádky máje. 1. vyd. Vyškov na Moravě: F. Obzina, 1944. 31 s. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]