Podlipného

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Podlipného
Pohled do Podlipného, přes Zenklovu, od Srbovy
Pohled do Podlipného, přes Zenklovu, od Srbovy
Umístění
StátČeskoČesko Česko
MěstoPraha
Městská částPraha 8
ČtvrťLibeň
Poloha
Začíná naPrimátorská
Končí naZenklova
Další údaje
PSČ180 00
Kód ulice465968
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Podlipného je ulice v Praze – Libni. Je pojmenována podle pražského starosty a sokolského činovníka JUDr. Jana Podlipného, který se zasloužil o připojení Libně k Praze (1901).

Poloha a dopravní funkce[editovat | editovat zdroj]

Ulice začíná v křižovatce s ulicí Primátorská a vede východním směrem do křižovatky s ulicí Zenklova, kde končí. Křižuje ulice Lindnerovu a Braunerovu. Ulice je jednosměrná ve směru od křižovatky s Braunerovou k Primátorské, krátká část mezi křížením s Braunerovou a Zenklovou je obousměrná (stav duben 2012). Ulici nevyužívá žádná linka MHD. Nejbližší zastávkou MHD je tramvajová zastávka „U Kříže“, která se nachází v bezprostřední blízkosti křižovatky Zenklova – Podlipného – Hejtmánkova – Srbova. V místě dnešní zastávky U Kříže byla původní konečná Křižíkovy tramvaje, která sem jezdila od podzimu 1896. V pozdějších letech zde byla v ulicích Prosecká a Hejtmánkova bloková smyčka. V ulici Hejtmánkova také byla nástupní zastávka trolejbusové trati Libeň – Čakovice.

Významné body v ulici[editovat | editovat zdroj]

Na nároží ulic Podlipného a Primátorská se nachází neveřejné dětské hřiště, příslušné k nedaleké mateřské škole. Na nároží Podlipného a Lindnerovy je budova soukromé školy PORG. Škola je sice v Podlipného ulici, ale podle umístění vchodu má adresu Lindnerova 3. V domě 810/14 se nachází hostinec se sálem, dříve zvaný Čechie. Do roku 1989 byla na hostinci pamětní deska upomínající na konání jednoho z meziválečných sjezdů KSČ. Na domě 483/19 je umístěna pamětní deska básníka Karla Hlaváčka. Ulice pojmenovaná přímo po tomto básníkovi se nachází cca 300 metrů severovýchodním směrem.

V ulici se také natáčeli díly seriálu Případy 1. oddělení.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]