Pliosauři

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox

Pliosauridae
Stratigrafický výskyt: Střední jura
Peloneustes philarchus, zástupce skupiny
Peloneustes philarchus, zástupce skupiny
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: Sauropterygia
Řád: Plesiosauria
Podřád: pliosauroidea
Čeleď: pliosauridae
Welles, 1943

Pliosauridae je jednou ze skupin patřících do skupiny plesiosauria . Pliosauridi měli relativně krátký krk a velkou hlavou. Byli to velcí mořští dravci a stali se nejobávanějšími mořskými predátory od rané jury do spodní křídy. S krátkými krky, masivními hlavami a zuby vyzbrojenými čelistmi mohli zaútočit i na živočichy téměř stejné velikosti a vytrhovat z nich kusy masa podobně jako dnešní žraloci nebo kosatky.

Žili v mořích a oceánech, dýchali vzdušný kyslík a zřejmě rodili živá mláďata, i když existuje teorie, že se rozmnožovali vejci.[1] Někteří zástupci byli možná hned po vorvaňovi obrovském největšími predátory, kteří kdy na Zemi žili (hmotnost se mohla pohybovat až do dvaceti tun).

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  1. HRDINA, J. R. Opravdu záhadný veleještěr vyhynul?. 21. století Revue objevů, vědy, techniky a lidí [online]. 2007-01-19 [cit. 2008-09-18]. Dostupné online.  
  • O'Keefe, F. R. 2001. A cladistic analysis and taxonomic revision of the Plesiosauria (Reptilia: Sauropterygia). Acta Zoologica Fennica 213: 1-63.
  • Smith AS, Dyke GJ. 2008. The skull of the giant predatory pliosaur Rhomaleosaurus cramptoni: implications for plesiosaur phylogenetics. Naturwissenschaften e-published 2008.