Pliosauridae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Pliosauři)
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxPliosauridae
Stratigrafický výskyt: Spodní jura až svrchní křída, asi před 200 - 89 mil. let
alternativní popis obrázku chybí
Peloneustes philarchus, zástupce skupiny
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád Sauropterygia
Řád Plesiosauria
Podřád Pliosauroidea
Čeleď Pliosauridae
Welles, 1943
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pliosauridae je jednou ze skupin patřících do skupiny plesiosauria . Pliosauridi měli relativně krátký krk a velkou hlavou. Byli to velcí mořští dravci a stali se nejobávanějšími mořskými predátory od rané jury do svrchní křídy (asi před 200 až 89 miliony let). S krátkými krky, masivními hlavami a zuby vyzbrojenými čelistmi mohli zaútočit i na živočichy téměř stejné velikosti a vytrhovat z nich kusy masa podobně jako dnešní žraloci nebo kosatky.

Žili v mořích a oceánech, dýchali vzdušný kyslík a zřejmě rodili živá mláďata, i když existuje teorie, že se rozmnožovali vejci.[1] Někteří zástupci byli možná hned po vorvaňovi obrovském největšími predátory, kteří kdy na Zemi žili (hmotnost se mohla pohybovat až do dvaceti tun).

Tito draví mořští plazi obývali hojně také moře na území současné České republiky, jak ukazují již od 19. století fosilní objevy z mnoha míst našeho státu[2].

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  1. HRDINA, J. R. Opravdu záhadný veleještěr vyhynul?. 21. století Revue objevů, vědy, techniky a lidí [online]. 2007-01-19 [cit. 2008-09-18]. Dostupné online.  
  2. http://www.osel.cz/8325-druhohorni-plazi-v-cechach-ii.html
  • O'Keefe, F. R. 2001. A cladistic analysis and taxonomic revision of the Plesiosauria (Reptilia: Sauropterygia). Acta Zoologica Fennica 213: 1-63.
  • Smith AS, Dyke GJ. 2008. The skull of the giant predatory pliosaur Rhomaleosaurus cramptoni: implications for plesiosaur phylogenetics. Naturwissenschaften.
  • Český článek o kronosaurovi a pliosauridech na webu Dinosaurusblog.com