Pionýr (motocykl)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Torzo motocyklu Jawa 20 Pionýr

Jawa pionýr (hovorově fichtl, pincek, pekáč) je motocykl, který se v Československu v Považské Bystrici na Slovensku vyráběl od padesátých let do osmdesátých let. 20. století[1]

Pohonnou jednotkou starších modelů byl 49,8 cm³[2] motor, později 49,9 cm³. Pionýr je souhrnné označení pro několik typů tohoto motocyklu. V Československu byl hlavně oblíbený díky své kvalitě, a jelikož v poválečném ČSR lidé neměli moc peněz, a taková Pionýr stál mnohem méně než auto.

Modely[editovat | editovat zdroj]

550 Prvním a zároveň nejstarším typem je 550 „pařez“. Vyznačuje se jedním malým sedadlem připomínajícím tvarem pařez.

550 Dalším typem, který má také jedno sedadlo, ale za ním je plechový nosič. U těchto dvou typů (550 a 555) se první převodový stupeň řadil dolů.

05 Následoval typ 05, který měl jinou karoserii. Hlavní změna byla také dvoumístná sedačka, se zadními stupačky a lepší výkon zesílen z 2,2k na 3k.

20 Od roku 1967 byl vyráběn další typ. Jeho velkou inovací bylo rekonstruovaný motor, převodovka a vypínání spojky.

21 Sport Byl inovovaný model, určený hlavně pro mladší lidi, kteří s ním chtěli "dovádět". Měl nové a lepší pérování a trošku změněnou konstrukci.

23 Neboli často nazývaný "mustang". Měl úplně změněnou karoserii, tudíž vypadal jako silniční motorka, na rozdíl od svých "mopedových" předchůdců. Jinak motor a skoro vše zůstalo stejné.

Info[editovat | editovat zdroj]

Jawa 21 Sport

Je často klamně oznamováno že dnes na pionýr stačí řidičské oprávnění AM, žel bohu tomu není již pravda. Díky svým 49,9cm³ by do té kategorie spadat mohl, ale svou rychlostí přibližně nějakých 65km/h ne. Tudíž je na něj zapotřebí řidičské oprávnění A1 od 16 let.

Pionýry mají třístupňovou řadící páku. Mezi každým kvaltem je neutrál.

Motory v Pionýrech jsou dvoutaktní jednoválce.

Cestovní rychlost byla kolem 65 km/h. Upravený pionýr je schopen vyvinout rychlost až do 80 km/h, po vyladění je možno krátkodobě jet až rychlostí 110 km/h.[zdroj?]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jawa 50 typ 550 Pionýr („pařez“) [online]. 27.7.2010. Dostupné online. 
  2. SEVCIK, Ladislav (Pajka). Jawa 555 - technické údaje. Jawa 50 Pionýr [online]. [cit. 2019-02-12]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]