Pietro Bembo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pietro Bembo
Pietro Bembo - Titian.jpg
Narození 20. května 1470
Benátky
Úmrtí 18. ledna 1547 (ve věku 76 let)
Řím
Místo odpočinku Santa Maria sopra Minerva
Povolání spisovatel, básník, knihovník, historik, překladatel, esejista a katolický kněz
Alma mater Padovská univerzita
Významná díla Gli Asolani
Rodiče Bernardo Bembo
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pietro Bembo (20. května 1470 - 18. ledna 1547) byl italský renesanční učenec, básník a prozaik, jeden z tvůrců moderní spisovné italštiny.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Benátkách, dostal se ke dvoru v Urbinu, od roku 1513 byl tajemníkem papeže Lva X. Z této velmi vysoké funkce ale v roce 1520 ze zdravotních důvodů odešel a usadil se v Padově. V roce 1530 byl zvolen benátským městským historikem (šlo o velmi význačnou funkci, zastával ji např. i Niccolò Machiavelli). V roce 1539 byl vysvěcen na kněze, jmenován biskupem v Gubbiu. Krátce působil také v Bergamu. Roku 1534 byl jmenován kardinálem.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Bembo se velmi intenzivně zabýval latinskou i italskou literární tvorbou, studoval také provensálskou literaturu a měl pro italskou renesanci velký význam i v mimoliterární činnosti, redigoval např. Dantovu Božskou komedii. Jeho italské básně byly vtěleny do sbírky Rime (1530), jeho latinské do sbírky Carmina (1552). Obě složky jeho díla vynikají velkou obratností formy a velmi propracovanou jazykovou stránkou, tematika je především milostná.

V próze napsal několik rozsáhlých dialogů, v nichž promýšlel metody rozvíjení italského jazyka (např. Prose della volgar lingua, 2 svazky, 1525), a dialog Gli Asolani (1505), věnovaný Lucrezii Borgii, s níž se velmi úzce přátelil, který z filosofického a teologického hlediska rozebírá pojem lásky.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]