Přeskočit na obsah

Pierre Duhem

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pierre Duhem
Narození10. června 1861
2. obvod
Úmrtí14. září 1916 (ve věku 55 let)
Cabrespine
Místo pohřbeníMěstský hřbitov v Cabrespine (43°21′38″ s. š., 2°27′41″ v. d.)
Alma materÉcole normale supérieure
Stanislavova kolej
Povolánífilozof, fyzik, vysokoškolský učitel, chemik, matematik, filozof věd, historik a vědec
ZaměstnavateléUniverzita Lille (1887–1893)
Renneská univerzita (1893–1894)
Univerzita v Bordeaux (1894–1916)
Nábož. vyznáníkatolická církev
DětiHélène Duhem
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pierre Maurice Marie Duhem (10. června 1861 Paříž14. září 1916 Cabrespine, Languedoc-Roussillon v jižní Francii) byl francouzský fyzik, teoretik a zejména historik vědy.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Duhem studoval na École normale supérieure a stal se profesorem teoretické fyziky na univerzitě v Bordeaux. Byl jedním ze zakladatelů fyzikální chemie a jeho jméno nese takzvaná Gibbsova-Duhemova rovnice, která popisuje změny chemického potenciálu v termodynamických systémech. Přispěl také k teorii pružnosti a k termodynamice, vynikl ale hlavně jako teoretik a zejména historik vědy. Ve filosofii vědy zastával názor, že každý soubor pozorování lze vysvětlit nekonečně mnoha způsoby, a že tedy žádné pozorování nemůže vynutit revizi nějaké teorie. Toto stanovisko se někdy nazývá Quineova-Duhemova teze, ačkoli Quineovo stanovisko se od Duhemova poněkud liší.

Výsledkem celoživotní práce na dějinách vědy byly Duhemovy „Počátky statistiky: prameny fyzikální teorie“ (1903), „Studie o Leonardo da Vincim“ (3 sv., 1906–1913), kniha „Sózein ta fainomena. O pojmu fyzikální teorie od Platóna po Galileiho“ (1908) a hlavně jeho desetisvazkové dílo „Systém světa. Dějiny kosmologických učení od Platóna po Koperníka“ (1913–1959), kde ukázal, že počátky novověké přírodní vědy je třeba hledat už ve vrcholném středověku, u autorů jako byl Roger Bacon, Nicolas d´Oresme a Jean Buridan. Duhem v jejich dílech objevil zejména pozoruhodně důmyslné počátky statistiky a matematické fyziky, která pozdější badatelé postupně dále rozvíjeli.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Pierre Duhem na anglické Wikipedii a Pierre Duhem na německé Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]