Pierre Duhem

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pierre Duhem
Pierre Duhem.jpg
Narození 10. června 1861
2. obvod
Úmrtí 14. září 1916 (ve věku 55 let)
Cabrespine
Místo pohřbení Městský hřbitov v Cabrespine (43°21′38″ s. š., 2°27′41″ v. d.)
Alma mater École normale supérieure
Collège Stanislas de Paris
Zaměstnavatelé Univerzita Lille (1887–1893)
Université de Rennes (1893–1894)
University of Bordeaux (1894–1916)
Děti Hélène Duhem
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pierre Maurice Marie Duhem (10. června 1861 Paříž14. září 1916 Cabrespine, Languedoc-Roussillon v jižní Francii) byl francouzský fyzik, teoretik a zejména historik vědy.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Duhem studoval na École normale supérieure a stal se profesorem teoretické fyziky na univerzitě v Bordeaux. Byl jedním ze zakladatelů fyzikální chemie a jeho jméno nese takzvaná Gibbsova-Duhemova rovnice, která popisuje změny chemického potenciálu v termodynamických systémech. Přispěl také k teorii pružnosti a k termodynamice, vynikl ale hlavně jako teoretik a zejména historik vědy. Ve filosofii vědy zastával názor, že každý soubor pozorování lze vysvětlit nekonečně mnoha způsoby, a že tedy žádné pozorování nemůže vynutit revizi nějaké teorie. Toto stanovisko se někdy nazývá Quineova-Duhemova teze, ačkoli Quineovo stanovisko se od Duhemova poněkud liší.

Výsledkem celoživotní práce na dějinách vědy byly Duhemovy „Počátky statistiky: prameny fyzikální teorie“ (1903), „Studie o Leonardo da Vincim“ (3 sv., 1906–1913), kniha „Sózein ta fainomena. O pojmu fyzikální teorie od Platóna po Galileiho“ (1908) a hlavně jeho desetisvazkové dílo „Systém světa. Dějiny kosmologických učení od Platóna po Koperníka“ (1913–1959), kde ukázal, že počátky novověké přírodní vědy je třeba hledat už ve vrcholném středověku, u autorů jako byl Roger Bacon, Nicolas d´Oresme a Jean Buridan. Duhem v jejich dílech objevil zejména pozoruhodně důmyslné počátky statistiky a matematické fyziky, která pozdější badatelé postupně dále rozvíjeli.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Pierre Duhem na anglické Wikipedii a Pierre Duhem na německé Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]