Pierre Duhem

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pierre Duhem
[[Soubor:Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.|225px|Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.]]
Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Rodné jméno Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Narození Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Úmrtí Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Příčina úmrtí Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Místo odpočinku Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Bydliště Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Národnost Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Alma mater Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Zaměstnavatel Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Ocenění Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Předchůdce Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Následovník Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Politická strana Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Manžel(ka) Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Partner(ka) Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Děti Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Rodiče Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Příbuzní Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Podpis [[Soubor:Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.|128px|Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.]]
Web Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pierre Maurice Marie Duhem (10. června 1861 Paříž14. září 1916 Cabrespine, Languedoc-Roussillon v jižní Francii) byl francouzský fyzik, teoretik a zejména historik vědy.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Duhem studoval na École normale supérieure a stal se profesorem teoretické fyziky na univerzitě v Bordeaux. Byl jedním ze zakladatelů fyzikální chemie a jeho jméno nese takzvaná Gibbsova-Duhemova rovnice, která popisuje změny chemického potenciálu v termodynamických systémech. Přispěl také k teorii pružnosti a k termodynamice, vynikl ale hlavně jako teoretik a zejména historik vědy. Ve filosofii vědy zastával názor, že každý soubor pozorování lze vysvětlit nekonečně mnoha způsoby, a že tedy žádné pozorování nemůže vynutit revizi nějaké teorie. Toto stanovisko se někdy nazývá Quineova-Duhemova teze, ačkoli Quineovo stanovisko se od Duhemova poněkud liší.

Výsledkem celoživotní práce na dějinách vědy byly Duhemovy „Počátky statistiky: prameny fyzikální teorie“ (1903), „Studie o Leonardo da Vincim“ (3 sv., 1906–1913), kniha „Sózein ta fainomena. O pojmu fyzikální teorie od Platóna po Galileiho“ (1908) a hlavně jeho desetisvazkové dílo „Systém světa. Dějiny kosmologických učení od Platóna po Koperníka“ (1913–1959), kde ukázal, že počátky novověké přírodní vědy je třeba hledat už ve vrcholném středověku, u autorů jako byl Roger Bacon, Nicolas d´Oresme a Jean Buridan. Duhem v jejich dílech objevil zejména pozoruhodně důmyslné počátky statistiky a matematické fyziky, která pozdější badatelé postupně dále rozvíjeli.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Pierre Duhem na anglické Wikipedii a Pierre Duhem na německé Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]