Pier Luigi Nervi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pier Luigi Nervi
Pier Luigi Nervi (1969)
Pier Luigi Nervi (1969)
Narození21. června 1891
Sondrio
Úmrtí9. ledna 1979 (ve věku 87 let)
Řím
Alma materBoloňská univerzita
Liceo Classico Massimiliano Massimo
Povolánístavební inženýr, vysokoškolský učitel a architekt
DětiAntonio Nervi
Významná dílaNorfolk Scope (USA)
Stadio Flaminio
Palazzetto dello Sport (Řím)
Stadio Artemio Franchi
Palazzo dello Sport
… více na Wikidatech
Oceněnímedaile Wilhelma Exnera (1957)
medaile Franka P. Browna (1957)
Královská zlatá medaile (1960)
Premio Feltrinelli (1968)
rytíř velkokříže Řádu za zásluhy o Italskou republiku
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pier Luigi Nervi (21. června 1891, Sondrio9. ledna 1979, Řím) byl italský konstruktér a architekt, otec vysokorozponových předpjatých železobetonových konstrukcí, držitel Zlaté medaile AIA (1963).

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Norfolk Scope

Narodil se v Lombardii. V roce 1913 promoval na Boloňské univerzitě v oboru konstrukce. Během první světové války sloužil jako poručík u ženijního vojsku italské armády. Po válce, v roce 1920, si založil stavební firmu v Římě. Oženil se v roce 1924, za manželku si vzal Irene Calosovou, se kterou měl 4 syny.

V letech 19261927 navrhl první významné dílo, kino Augusteo v Neapoli. S bratrancem založil v roce 1932 firmu Nervi a Bartoli, ve které setrval až do konce své kariéry. V letech 19471961 působil jako univerzitní profesor v Římě.

Zemřel v roce 1979 na selhání srdce.

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Po budově neapolského kina dostal možnost navrhnout městský stadion (stadion Artemio Franchiho) ve Florencii pro 35 000 diváků (1931). Později, v letech 19351941 pro italské vojenské letectvo postavil hangáry v Orbetellu, Orvietu a v Torre del Lago. Hangár v Orvietu byl koncipován jako geodetická kopule, jejíž vlastnosti Nervi předtím zkoumal na celuloidových modelech. Konstrukce sestávala z prefabrikovaných železobetonových profilů, na které v roce 1939 získal patent. Ve druhé světové válce byly stavby zničeny.

St. Mary Cathedral v San Franciscu

Jeho kreativita se nesoustředila jen na navrhování budov. Po válce se věnoval navrhování betonových plavidel pro italské námořnictvo. Postavil dva typy betonových plachetnic s použitím vlastního vynálezu, materiálu „ferrocemento“ (1946). Je vytvořen z těžkého betonu hustě ztuženého rovnoměrně rozloženou ocelovou síťovinou. Tento materiál se naplno uplatnil v návrhu staveb pro výstavu v Turíně (1949–1950). Montované konstrukce ve formě vlnitých cylindrických oblouků složené z modulových dílců ze skla a ferrocementu překlenuly rozpon 93 metrů. V roce 1950 se Pier Luigi Nervi podílel na návrhu centrály UNESCO v Paříži. V období let 19551969 spolupracoval na projektech několika mrakodrapů v Evropě i v Americe (např. Tour de la Bourse v kanadském Montrealu). Roku 1960 byl dokončen jeho Olympijský stadion v Římě, roku 1963 Autobusové nádraží George Washington Bridge v New Yorku. Na konci 60. let Pier Luigi Nervi stavitelské aktivity omezil a soustředil se na design. Jeho poslední velkou a typicky nerviovskou stavbou byla hala Norfolk Scope v americkém Norfolku dokončená roku 1971.

Tour de la Bourse v Montrealu

Vydal mnohé odborné publikace Umění a věda navrhování (1945), Řeč architektury (1950) nebo Nové konstrukce (1963).

Nervi věřil, že architektura a stavitelství jsou dvě části jednoho celku. Tvrdil, že pro návrh dobré budovy je nezbytné znát materiály. Jeho návrhy vycházely z mnoha experimentů se stavebním betonem, v nichž ustavičně hledal řešení konstrukčních problémů. Železobeton mu umožňoval vytvořit pevné, jednoduché, ale esteticky zvládnuté konstrukce. Svými řešeními ustanovil železobeton jako hlavní současný stavební materiál. Prostřednictvím prolínajících se rovin, skládaných a ohýbaných ploch a deformovaných povrchů zavedl trojrozměrný designérský slovník do architektury.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pier Luigi Nervi na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]