Petr Linhart

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Petr Linhart
Petr Linhart.jpg
Základní informace
Narození 3. února 1962 (57 let)
Česko
Původ Česko
Žánry folk
Povolání hudebník
Nástroje hlas
Aktivní roky 1979
Vydavatel Galén
Web petrlinhart.cz
Významný nástroj
kytara
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Petr Linhart (* 3. února 1962) je český písničkář a frontman kapely Majerovy brzdové tabulky.

V letech 19791981 hrál a skládal v kapele Listy. Poté (v letech 19821985) působil jako kytarista ve slavné skupině Járy Ježka Čp.8. V roce 1986 spolu s Radimem Prokopem a Pavlem Ullmannem založil hudební skupinu, která později přijala název Majerovy brzdové tabulky a která hraje především jeho písničky. Spolupracoval také s Františkem Stralczynským a jeho kapelou Bonsai, poslední dobou také často vystupuje sám nebo s kapelou 29 Saiten s programem Sudéta. Jeho texty zde obsahují náměty ze společné česko-německé historie a legend z česko-německého pomezí (jako příklad lze uvést píseň Annenruhe, pojednávající o nešťastné lásce Franze Gromese a Anny Glaserové v obci Gruna na Moravskotřebovsku, tedy v bývalém sudetském českoněmeckém pohraničí).

Jako textař spolupracoval také s Janem Spáleným na albu ASPM Zpráva odeslána (2010), zhudebnil také dva texty Michala Horáčka na albu Český kalendář (2013).

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Dvě písničky zpívá a hraje také na albu Františka Stralczynského Na skleničku s Napoleonem, Lenkem a Linhartem (1993), jeho hra na mandolínu je slyšet také na albech Josefa Lábuse Morana (1996) a skupiny Bonsai Rozpad kolonií (1997).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Oficiální web