Peer to peer lending

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Peer-to-peer lending (známý též jako person-to-person lending, social lending či sociální půjčky, někdy také přímé úvěrování, zkratkou P2P lending, P2P půjčky a p2p půjčky) je půjčování lidem přímo od lidí za pomocí zprostředkovatele a online platformy. Uživatelé této online platformy přímo mezi sebou (peer to peer) uzavírají obchody.

Platformy v podobě online aukčních systémů, které slouží k prodeji zboží nebo služeb, jsou dnes již celkem běžným a všeobecně využívaným nástrojem. Patří k fenoménu sdílené ekonomiky, jejíž hlavními představiteli jsou např. společnosti UBER a Airbnb. Systém peer-to-peer půjček se od těchto prostředí prakticky neliší, jediný rozdíl spočívá v tom, že se zde neobchoduje se zbožím, ale s finančními prostředky, přesněji řečeno, setkávají se zde investoři s žadateli o drobné půjčky a uzavírají mezi sebou platné smlouvy o půjčkách. Jde o nový a pozvolna se rozmáhající trend sdílení nevyužitých prostředků na přímo mezi dvěma uživateli. Půjčky probíhají bez účasti bank, tedy i bez jejich vysokých poplatků, přes internetový portál, na kterém se na podmínkách domlouvají přímo klienti mezi sebou.

Historie

Anglie

První společností, která nabízela P2P půjčky je anglická firma Zopa. Tato firma byla založená v roce 2005 v Anglii a za dobu své působnosti už vyplatila více než 2,79 miliard liber.[1] Dalším výrazným hráčem v této oblasti se stala společnost Funding Circle. Její vznik se datuje k roku 2010 a až do června 2017 půjčila již více než 2,9 miliard liber.[2] Obě společnosti jsou členy Peer 2 Peer Finance Association (P2PFA), jejíž vznik jasně přispěl k rozšíření P2P platforem po celé Evropě.

USA

V USA se začal trh s P2P půjčkami rozvíjet až o rok později, v únoru 2006. Tehdy byla založena společnost Prosper marketplace, kterou ještě v tom samém roce následovala společnost Lending Club. Obě společnosti sídlí v neoficiální P2P baště USA, v San Franciscu, a obě uzavřely partnerství se společností FOLIO Investing, aby vytvořily sekundární trh a zajistily lepší likviditu pohledávek. Lending Club je v současnosti s půjčkami přesahující hodnotu 31 miliard dolarů největší P2P platformou na světě.[3] Lending Club dokonce podstoupil v prosinci roku 2014 IPO8 a nyní se obchoduje na newyorské burze.[4]

Česká republika

Nejstarší podobnou platformou v České republice je společnost Bankerat, která funguje již od roku 2010. Boom tohoto způsobu půjčování začal ale až v roce 2015 spolu s P2P platformou Zonky, která na konci července 2017 půjčila v celkové hodnotě více než 1 miliardu korun.[5] Na jaře 2016 byla opětovně spuštěna služba Pujcmefirme.cz, která funguje na bázi P2B (peer to business). Tento princip úvěrování propojuje investory s podnikatelskými subjekty. Dalšími P2P platformami jsou v ČR např. FinBee, Banking Online nebo Žlutý meloun.

Sdílená ekonomika

Sdílená ekonomika, ke které patří i P2P platformy, je fenomén začátku 21. století. Je to produkt internetové doby, u jehož počátků stála technologický pokrok, v případě P2P půjček také ekonomická krize, která doslova na čas paralyzovala všechny banky. P2P půjčky, ostatně jako celá sdílená ekonomika, stojí na myšlence přímého spojení klient a vlastníka statku. Základním principem je tedy upozadění prostředníka, např. banky, hotelu či třeba taxislužby, a přímé poskytování statků vrstevníky vrstevníkům, což právě v překladu znamená peer-to-peer.

K nejznámějším zástupcům patří společnosti UBER, Airbnb, nebo v ČR Zonky. Tyto společnosti jsou pouze online platformy, nezávislý mechanismus, který zajišťuje zprostředkování nabídky a poptávky, efektivně propojuje a stará se i o automatizovanou distribuci peněz oběma směry, to vše za transparentních podmínek a za poplatek daleko nižší než v případě kamenných společností, tj. např. bank.[6][7]

Peer to peer lending platformy

P2P platforma je tedy prostředí podobné online tržišti, které může být alternativou k bance. P2P lending platforma spojují žadatele o úvěr s těmi, kteří chtějí své peníze zhodnotit, chtějí investovat. Zájemcům také zařizují smluvní dokumentaci, udělují rating jednotlivým úvěrům, zajišťuje přijímání splátek na úvěry a rozúčtování těchto splátek jednotlivým investorům. Zajišťuje tedy celý proces od začátku až do konce.[8]

Peer to peer lending platformy v České republice

Podmínkou fungování p2p platforem v České republice je licence platformy u České národní banky ve smyslu zákona o platebním styku 284/2009 Sb. P2P platforma tak musí být licencovaná jako Poskytovatel platební služby nebo Poskytovatel platební služby malého rozsahu. P2P půjčky nejsou v České republice považovány za spotřebitelský úvěr, a proto jsou poskytovány jako prosté zápůjčky ve smyslu Občanského zákoníku 89/2012 Sb.[8] V České republice působí různé p2p platformy:

Bankerat.cz

Banking-Online.cz

Ferratump2p.cz

FinBee.cz

Prestito.cz

skyloan.cz

Zonky.cz

Žádost o P2P půjčku

Samotné hledání investorů probíhá nejčastěji formou internetové aukce na vybrané platformě, kde žadatel o úvěr zadá poptávku a investor na to zareaguje nabídkou. Obě strany se však musí pohybovat v mezích nastavených platformou. Žadatel je často omezen maximální požadovanou částku a investor úrokem. Úrok se určuje třemi způsoby:

  • Úrok stanoví platforma na základě ratingu, který žadateli o půjčku přiřadí
  • Žadatel zadá maximální úrok, který chce a může akceptovat, investor může nabídnout úrok stejný nebo nižší
  • Platforma nebo žadatel stanoví pouze doporučený úrok, konečná nabídka je na investorovi.[9]

Poptávku žadatel doplní o účel a důvod půjčky, také uvede všechny potřebné údaje o své osobě, zaměstnání, příjmech a platforma porovná data s dalšími dostupnými, například z registrů dlužníků. S ohledem na zjištěné údaje může klientovi platforma přidělit rating s úrokem, popřípadě ho jen schválit. Přidělený úrok snížený o poplatek platformě je i výnos pro investory.[10]

Platforma od platformy se liší i v podmínkách pro schválení úvěru či podmínkách na investory. Zpravidla stačí jeden investor a je nutné získat celou požadovanou částku, ale jsou i platformy, kde musí být investorů více nebo nemusí být vybrána částka celá.[11]

Úspěšnost poptávky je ovlivněna její důvěryhodností. Čím víc ověřených informací, potvrzeních a relevantních dokladů poptávka obsahuje, tím pravděpodobněji najde své investory a dosáhne lepšího úroku. Investor sám může vyžadovat další informace a záruky, často v podobě nemovité zástavy, ručitele úvěru atd. I s dostatečnou dokumentací však nemusí být vyhráno. Zonky například od začátku ostrého provozu v červnu 2015 muselo odmítnout 80 % poptávek pro zadluženost žadatelů.[10]

Výše úroků P2P půjček

Výše úroku nezávisí pouze na nabídce konkrétních investorů, ale i na samotné platformě. Například u společnosti Bankerat se roční úrok průměrné pohybuje mezi 35 a 45 %, kdežto Banking Online půjčují s úrokem mezi 3% a 15% a Zonky s úrokem mezi 3,99 a 19,99 %.[12] Banky oproti nim půjčují s úrokem 6 až 13 %.[11] Rozdíl v úroku mezi P2P platformami je dán zejména v tom, že Bankerat se soustředí zejména na klienty, kterým již banky půjčit nechtějí, zatímco Banking Online se Zonky i na běžné klienty bank.

Reference

  1. ZOPA.COM. About Zopa | Zopa.com. www.zopa.com [online]. [cit. 2017-11-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Investment Statistics | Funding Circle. www.fundingcircle.com [online]. [cit. 2017-11-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Lending Club Statistics | LendingClub. www.lendingclub.com [online]. [cit. 2017-11-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Subscribe to read. Financial Times [online]. [cit. 2017-11-15]. Dostupné online. 
  5. HANUSOVÁ, Jitka. CEO Zonky Novák: Překročili jsme miliardu, na trhu chceme 10 % - Roklen24.cz. roklen24.cz. 2017-07-27. Dostupné online [cit. 2017-11-15]. 
  6. Lidé lidem. Peer-to-peer půjčky: Snazší cesta k úvěru i výhodná investice. Peníze.cz. Dostupné online [cit. 2017-11-16]. 
  7. V Česku se rozjíždí on-line půjčování napřímo a bez bank. iDNES.cz [online]. 2015-02-12 [cit. 2017-11-16]. Dostupné online. 
  8. a b PESLAR, Oldřich. P2P úvěrování a jeho právní úprava v České republice [online]. [cit. 2017-11-15]. Dostupné online. 
  9. Investice na P2P a P2B platformách. Kolik nesou a jaká jsou rizika. Peníze.cz. Dostupné online [cit. 2017-11-15]. 
  10. a b Půjčky od lidí - přestanou být banky třeba?. www.pujcka.co [online]. [cit. 2017-11-16]. Dostupné online. 
  11. a b Lidé půjčují lidem. Srovnání P2P platforem. Peníze.cz. Dostupné online [cit. 2017-11-15]. 
  12. Recenze Zonky půjčky; aneb vše co potřebujete vědět o tom, když lidé půjčují lidem. www.nasetreno.cz [online]. [cit. 2018-06-11]. Dostupné online.