Spoluspotřebitelství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Spoluspotřebitelství (v anglickém originále collaborative consumption) je termín používaný k popisu ekonomického modelu založeného na sdílení, výměnách, půjčování nebo pronájmu produktů, na rozdíl od jejich vlastnění. Moderní technologie a komunitní život umožňují tyto staré tržní způsoby a chování lidí znovuobjevit, a to v měřítku, které nebyly před tím nikdy možné. Spoluspotřebitelství narušuje klasické způsoby podnikání a objevuje nejen to, co lidé konzumují, ale i jak to konzumují.

Koncept byl obhájen Rachel Botsmanovou a Roo Rogersem, spoluautory What's Mine Is Yours: The Rise of Collaborative Consumption (Co je moje, je i Vaše: Vzestup spoluspotřebitelství). Botsman ve své řeči na TEDx konferencí v Sydney v roce 2010[1] popisuje spoluspotřebitelství jako "nový sociálně-ekonomický velký nápad slibující revoluci ve způsobu, jakým konzumujeme". Botsmanová vidí spoluspotřebitelství jako sociální revoluci, která umožňuje lidem "vytvářet hodnoty ze sdílených a dostupných zdrojů tak, že vyvažují osobní sobeckost s dobrem větší komunity".

Spoluspotřebitelství bylo v roce 2010 označené časopisem Time za jeden z 10 nápadů, které změní svět.[2]

Koncepce opětovného použití nebo veřejného sdílení produktů není nová. Po celá desetiletí tuto službu poskytují například veřejné knihovny nebo půjčovny. V posledních letech ale ve světě vznikají i jiné formy sdílení produktů. Nejen podnikatelské subjekty, které produkty pronajímají ale i platformy sdružující lidi, který vlastněné věci sdílejí, vyměňují a půjčují si mezi sebou. Příkladem může být např. car-sharing, půjčovny jízdních kol.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.abc.net.au/tv/bigideas/stories/2010/06/08/2920140.htm
  2. http://www.time.com/time/specials/packages/article/0,28804,2059521_2059717_2059710,00.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]