Parksosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Parksosaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 70 mil. let

alternativní popis obrázku chybí
Parksosaurus warreni
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: ptakopánví (Ornithischia)
Podřád: Cerapoda
Infrařád: Ornithopoda
Čeleď: Hypsilophodontidae
Rod: Parksosaurus
C. M. Sternberg, 1937
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Parksosaurus („ještěr Williama Parkse“), byl až 2,5 m dlouhý býložravý dinosaurus. Byl to dynamicky stavěný, po dvou nohách se pohybující ornitopod. Tento poměrně primitivní zástupce infrařádu Iguanodontia poněkud připomínal známějšího a mnohem staršího hypsilofodona. Žil v období svrchní křídy, asi před 70 miliony let. Jeho fosílie byly nalezeny v Kanadě (provincie Alberta). Zkameněliny postkraniální kostry a fragmentů lebky byly objeveny v sedimentech proslulého souvrství Horseshoe Canyon. Původně byl materiál v roce 1926 popsán jako Thescelosaurus, v roce 1937 jej pak paleontolog Charles M. Sternberg překlasifikoval jako samostatný rod a zvolil nové rodové jméno Parksosaurus.

Paleoekologie[editovat | editovat zdroj]

Tento malý dinosaurus zřejmě rychle běhal a možná byl schopen i vyhrabávání nor. Přední i zadní končetiny měl poměrně silné a robustní. Jeho čelisti byly zakončeny zobákem z rohoviny, který pomáhal ve zpracování tuhé vegetace. Parksosauři žili ve stejném prostředí jako mnozí rohatí a kachnozobí dinosauři, ankylosauři i teropodi. Před velkými tyranosauridy (jako byl Albertosaurus a Daspletosaurus) se zřejmě zachraňovali útěkem.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Parks, William A (1926). „Thescelosaurus warreni, a new species of orthopodous dinosaur from the Edmonton Formation of Alberta“. University of Toronto Studies (Geological Series) 21: 1–42.