Parksosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Wikipedie:Jak číst taxoboxParksosaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 70 mil. let
alternativní popis obrázku chybí
Parksosaurus warreni
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád ptakopánví (Ornithischia)
Podřád Cerapoda
Infrařád Ornithopoda
Čeleď Hypsilophodontidae
Rod Parksosaurus
C. M. Sternberg, 1937
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Parksosaurus („ještěr Williama Parkse“), byl až 2,5 m dlouhý[1] a kolem 45 kg vážící[2] býložravý dinosaurus. Byl to dynamicky stavěný, po dvou nohách se pohybující ornitopod. Tento poměrně primitivní zástupce infrařádu Iguanodontia poněkud připomínal známějšího a mnohem staršího hypsilofodona. Žil v období svrchní křídy, asi před 70 miliony let. Jeho fosílie byly nalezeny v Kanadě (provincie Alberta). Zkameněliny postkraniální kostry a fragmentů lebky byly objeveny v sedimentech proslulého souvrství Horseshoe Canyon. Původně byl materiál v roce 1926 popsán jako Thescelosaurus, v roce 1937 jej pak paleontolog Charles M. Sternberg překlasifikoval jako samostatný rod a zvolil nové rodové jméno Parksosaurus.

Paleoekologie[editovat | editovat zdroj]

Tento malý dinosaurus zřejmě rychle běhal a možná byl schopen i vyhrabávání nor. Přední i zadní končetiny měl poměrně silné a robustní. Jeho čelisti byly zakončeny zobákem z rohoviny, který pomáhal ve zpracování tuhé vegetace. Parksosauři žili ve stejném prostředí jako mnozí rohatí a kachnozobí dinosauři, ankylosauři i teropodi. Před velkými tyranosauridy (jako byl Albertosaurus a Daspletosaurus) se zřejmě zachraňovali útěkem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek, str. 43). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.
  2. Paul, G. S. (2010). The Princeton Field Guide to Dinosaurs. Princeton University Press, str. 277 (anglicky)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Parks, William A. (1926). „Thescelosaurus warreni, a new species of orthopodous dinosaur from the Edmonton Formation of Alberta“. University of Toronto Studies (Geological Series) 21: 1–42.