Hypsilophodon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Hypsilophodon
Stratigrafický výskyt: Spodní křída

alternativní popis obrázku chybí
Hypsilophodon foxii
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: ptakopánví (Ornithischia)
Podřád: Ornithopoda
Rod: Hypsilophodon
Huxley, 1869
Binomické jméno
Hypsilophodon foxii
Huxley, 1869
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hypsilofodon (Hypsilophodon) byl malý, asi 2 až 2,5 metru dlouhý a 1 metr vysoký býložravý dinosaurus. Vážil zhruba kolem 50 kilogramů. Žil před asi 130 až 125 milióny let, v období spodní křídy. Jeho fosílie byly nalezeny v Anglii (Sussex, ostrov Wight), Španělsku (Teruel) a USA (Jižní Dakota). První známé zkameněliny hypsilofodona byly objeveny již roku 1849, správně určeny však byly až později.

Lehce stavěný hypsilofodon měl malou, poměrně vysokou hlavu s čelistmi zakončenými rohovinovým zobákem, v horní čelisti ještě vybaveným zuby (řezáky), které jsou však primitivním znakem ornitopodů a vyspělejší Iguanodoni je ztratili. Jeho přední končetiny měly pět prstů se zakrnělým malíčkem, přičemž zadní končetiny byly u něho značně dlouhé a silné, vhodné pro rychlý běh. Podobně jako antilopy, žil v menších skupinách a v nebezpečí se zachraňoval útěkem.

Podle studie z roku 2008 se na základě přítomnosti zpevňujících kosterních elementů dokázali hypsilofodonti pohybovat velmi rychle, zřejmě běhali rychlostí i přes 40 km/h.[1]

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Hypsilofodon je známý poměrně dlouhou dobu, proto patří mezi často zobrazované malé ornitopody. Objevil se také v populárním románu Jurský park spisovatele Michaela Crichtona z roku 1990 (ve stejnojmenném filmu už se ale neobjevil). Byl v něm zobrazen jako menší, rychle skákající zvíře, vzdáleně podobné například dnešním klokanům. Ve skutečnosti se však tímto způsobem zřejmě nepohyboval.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.abc.net.au/science/articles/2008/08/21/2342407.htm

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hypsilophodon na slovenské Wikipedii.

  • Butler, Richard J.; and Galton, Peter M. (2008). "The 'dermal armour' of the ornithopod dinosaur Hypsilophodon from the Wealden (Early Cretaceous: Barremian) of the Isle of Wight: a reappraisal". Cretaceous Research 29 (4): 636–642. doi:10.1016/j.cretres.2008.02.002.