Hypsilophodon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxHypsilophodon
Stratigrafický výskyt: Spodní křída
alternativní popis obrázku chybí
Hypsilophodon foxii
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád ptakopánví (Ornithischia)
Podřád Ornithopoda
Rod Hypsilophodon
Huxley, 1869
Binomické jméno
Hypsilophodon foxii
Huxley, 1869
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hypsilofodon (Hypsilophodon) byl malý, asi 2 až 2,5 metru dlouhý a 1 metr vysoký býložravý dinosaurus. Vážil zhruba kolem 50 kilogramů. Žil před asi 130 až 125 milióny let, v období spodní křídy. Jeho fosílie byly nalezeny v Anglii (Sussex, ostrov Wight), Španělsku (Teruel) a USA (Jižní Dakota). První známé zkameněliny hypsilofodona byly objeveny již roku 1849, správně určeny však byly až později.

Lehce stavěný hypsilofodon měl malou, poměrně vysokou hlavu s čelistmi zakončenými rohovinovým zobákem, v horní čelisti ještě vybaveným zuby (řezáky), které jsou však primitivním znakem ornitopodů a vyspělejší Iguanodoni je ztratili. Jeho přední končetiny měly pět prstů se zakrnělým malíčkem, přičemž zadní končetiny byly u něho značně dlouhé a silné, vhodné pro rychlý běh. Podobně jako antilopy, žil v menších skupinách a v nebezpečí se zachraňoval útěkem.

Podle studie z roku 2008 se na základě přítomnosti zpevňujících kosterních elementů dokázali hypsilofodonti pohybovat velmi rychle, zřejmě běhali rychlostí i přes 40 km/h.[1]

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Hypsilofodon je známý poměrně dlouhou dobu, proto patří mezi často zobrazované malé ornitopody. Objevil se také v populárním románu Jurský park spisovatele Michaela Crichtona z roku 1990 (ve stejnojmenném filmu už se ale neobjevil). Byl v něm zobrazen jako menší, rychle skákající zvíře, vzdáleně podobné například dnešním klokanům. Ve skutečnosti se však tímto způsobem zřejmě nepohyboval.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.abc.net.au/science/articles/2008/08/21/2342407.htm

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hypsilophodon na slovenské Wikipedii.

  • Butler, Richard J.; and Galton, Peter M. (2008). "The 'dermal armour' of the ornithopod dinosaur Hypsilophodon from the Wealden (Early Cretaceous: Barremian) of the Isle of Wight: a reappraisal". Cretaceous Research 29 (4): 636–642. doi:10.1016/j.cretres.2008.02.002.