Teruel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Teruel
Red pog.svg
Teruel
Lokalizace města

Teruel je město v Aragonii (Španělsko), hlavní město stejnojmenné provincie. S 34 236 obyvateli v roce 2007 je to nejméně osídlené středisko provincie ve Španělsku. Město leží na soutoku řek Guadalaviar a Alfambra v nadmořské výšce 915 m. Zima je zde velmi chladná, léta jsou teplá a suchá.

Město je známé zdejší šunkou a mudéjarským uměním, uznaným za světové dědictví UNESCO.

Kromě kostelů Sv. Marie, Sv. Petra, katedrály Teruelské diecéze a věží El Salvador, Sv. Martina a Sv. Petra postavených v mudéjarském stylu, se zde nachází mauzoleum milenců z Teruelu a paleontologické centrum Dinópolis. Město lze přehlédnout z rozhledny Los Mansuetos. 38 km na východ od Teruelu leží město Albarracín, jedna ze středověkých památek.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Mudéjarská katedrála v Teruelu

Teruel byl osídlen již za Iberů, později zdejší území obsadili Římané. Roku 714 město připadlo Arabovi Tárikovi. Titul města byl Teruelu udělen roku 1347 Petrem IV. Aragonským díky jeho účasti na válkách o sjednocení.

Jméno města pochází ze spojení aragonských slov Tor (býk) a Uel (hvězda). Podle pověsti sem dorazily voje krále Alfonse II. Aragonského poté, co pronásledovaly divokého býka nad kterým se stejnou rychlostí vznášela hvězda. Když už tam dojely, dobyly muslimskou pevnost, kolem které později vyrostl Teruel.

Občanská válka[editovat | editovat zdroj]

Teruel se stal neslavně proslulým za občanské války, kdy byl dějištěm tzv. Bitvy o Teruel. Poté, co padl do rukou povstalců na začátku války, se stal jediným městem, které Republika dobyla, než ji znovu získaly Frankovy jednotky. Zajímavostí je, že v bitvě o Teruel byl, v předehře druhé světové války, poprvé použit německý letoun Ju 87 Stuka.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]