Cyril Northcote Parkinson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Parkinsonův zákon)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cyril Northcote Parkinson
Cyril Northcote Parkinson 1961.jpg
Narození30. července 1909
Barnard Castle
Úmrtí9. března 1993 (ve věku 83 let)
Canterbury
Místo pohřbeníCanterbury
Povoláníhistorik, spisovatel a romanopisec
Alma materEmmanuel College
Královská kolej v Londýně
Britannia Royal Naval College
St Peter's School
Významná dílaParkinsonův zákon
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cyril Northcote Parkinson (30. července 1909, Barnard Castle, hrabství Durham9. března 1993, Canterbury) byl britský důstojník, historik a spisovatel, autor knihy Parkinsonovy zákony, satirické analýzy moderní byrokracie a rozhodování v institucích.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Námořní historii vystudoval v Cambridge a v Londýně, kde roku 1935 obhájil práci o válce ve východních mořích v letech 1793 – 1815. Nastoupil do armády a současně pracoval v Cambridgi, učil na různých školách, v letech 1946 – 1949 na univerzitě v Liverpoolu a od roku 1950 v Singapore. Roku 1958 vydal knížku Zákony profesora Parkinsona, která ho okamžitě proslavila. Přednášel na několika amerických univerzitách a od roku 1961 žil jako spisovatel na ostrově Guernsey. Roku 1986 se odstěhoval do Canterbury, kde v roce 1993 zemřel.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Vytvořil rozsáhlé Dějiny Malajska a několik dalších prací o námořní historii, řadu historických románů, zejména z období napoleonských válek, a několik knih o managementu. Proslul svými satirickými eseji o iracionálním fungování státní byrokracie a byrokratickém rozhodování vůbec.

Parkinsonovy zákony[editovat | editovat zdroj]

„Parkinsonovým zákonem“ se obvykle rozumí první věta článku, který vyšel roku 1955 v časopise Economist:

“Každá práce trvá tak dlouho, kolik je na ni k dispozici času“.

On sám sám však v knize jako „zákon“ označuje to, že počet úředníků roste nezávisle na objemu jejich úkolů. Dokládá to růstem počtu úředníků britských koloniálních úřadů v době, kdy se britská říše rozpadala, nebo růstem počtu admirálů v době, kdy se britské námořnictvo redukovalo. „Británie má víc admirálů než lodí.“ Počet úředníků roste o 5 až 7 % ročně, bez ohledu na to, kolik práce mají vykonat. Vysvětluje to působením dvou sil:

  1. Úředník stoupá v kariéře, jak přibývá jeho podřízených.
  2. Každý úředník přidělává práci ostatním.

Dále rozvinul novou vědu, kterou nazval „komitologie“ – nauka o činnosti komitétů a vlád. Historická zkušenost říká, že čím více lidí se podílí na rozhodování, tím nesmyslnější jsou jejich rozhodnutí a zformuloval vzorec pro nekompetentnost, kde hlavní proměnnou je počet účastníků schůze. Jak roste počet ministrů, klesá schopnost vlády rozumně rozhodovat, a při počtu „někde mezi 19,9 a 22,4“ schopnost rozhodovat zcela mizí.

Otázce, kterou je třeba rozhodnout, se věnuje tím víc času, čím menší je její význam: vláda diskutuje o stavbě kůlny déle než o miliardovém projektu (správní rada velké soukromé korporace rozhoduje o občerstvení za 5 dolarů na své příští schůzi půl hodiny, investici za miliardu dolarů schválí jednomyslně během tří minut). Důvod je v tom, že velké projekty jsou složité a nikdo se v nich nevyzná, kdežto k příslovečné „barvě kůlny“ se každý cítí kompetentní vyjádřit (popisuje známý psychologický jev: pět dolarů si umí představit ve své kapse každý člověk, zatímco miliardu dolarů nikdo v životě pohromadě neviděl).

Postupem času se tyto „zákony“ potvrdily i v jiných oblastech: tak objemy dat rostou v závislosti na kapacitě počítačů a obecně lze říci, že poptávka po nějaké komoditě roste úměrně k její nabídce. Jeho knížka je humoristická a neopírá se vždy o přesná data, nicméně přesně vystihla určitý jev, typický pro moderní společnosti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Na internetu[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Seznam dělSouborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Cyril Northcote Parkinson
  • C. N. Parkinson, Zákony profesora Parkinsona. Praha 1966
  • C. N. Parkinson, Nové zákony profesora Parkinsona. Praha 1984
  • C. N. Parkinson, Bible pro manažery. Praha 1992
  • C. N. Parkinson, Základy managementu. Praha 1994
  • C. N. Parkinson, Zákony paní Parkinsonové a jiné úvahy o domácnosti. Praha 1996
  • C. N. Parkinson, Zákony profesora Parkinsona. Praha 2003