Památník homosexuálním obětem nacismu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Památník homosexuálním obětem nacismu
Denkmal fuer verfolgte Homosexuelle Berlin2.jpg
Výstavba2008
Poloha
AdresaBerlín, Mitte, NěmeckoNěmecko Německo
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Památník homosexuálním obětem nacismu byl v Berlíně slavnostně odhalen 27. května 2008. Upomíná na perzekuci asi 100 000 obviněných (z toho 50 000 odsouzených a z nich asi 5–15 tisíc v koncentračních táborech uvězněných) a nevyčíslený počet dalších diskriminovaných homosexuálních osob v nacistickém Německu. Památník má podobu betonového kvádru, na jehož přední straně je okénko, v němž mohou návštěvníci sledovat krátký film se dvěma líbajícími se muži.

Historie památníku[editovat | editovat zdroj]

Homosexuální oběti holokaustu nebyly v Západním Německu po druhé světové válce uznávány, protože homosexualita byla v Německé spolkové republice zcela legalizována až v roce 1973. 12. prosince 2003 Spolkový sněm schválil vybudování památníku v blízkosti tehdy chystaného památníku Židů zavražděných v Evropě a byla vyhlášena umělecká soutěž na jeho zpracování.

Slavnostního odhalení památníku se zúčastnila řada německých osobností a politiků, krom jiných berlínský starosta Klaus Wowereit, předseda spolkového sněmu Wolfgang Thierse a německý ministr kultury Bernd Neumann. V samotném roce 2008 se stal památník terčem řady vandalských útoků.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]