Pacifická aliance

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Pacifická aliance
logo Pacifické aliance
mapa Pacifické aliance
mapa Pacifické aliance
Zakladatel Chile, Peru, Kolumbie a Mexiko
Vznik 2011
Členové MexikoMexiko Mexiko
KolumbieKolumbie Kolumbie
PeruPeru Peru
ChileChile Chile
Úřední jazyk španělština
Oficiální web alianzapacifico.net
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pacifická aliance (španělsky Alianza del Pacífico) je název obchodního celku sdružujícího několik latinskoamerických států. Vznikla v roce 2011 a jejími členy jsou Mexiko, Kolumbie, Peru a Chile. Přistupujícím státem je Kostarika (stav v červnu 2014), dalším kandidátským státem je Panama.

Podle „Deklarece z Limy“ (ustanovující dokument) je záměrem aliance prohloubení regionální integrace, stejně jako vyšší hospodářský růst, rozvoj a konkurenceschopnost ekonomik zúčastněných států, které se zavázaly dělat kroky k zajištění volného pohybu zboží, služeb, kapitálu a osob. Organizace si klade za cíl rozvoj volného obchodu, ekonomickou integraci zúčastněných států stejně jako bezvízový styk, společnou burzu cenných papírů, společné diplomatické zastoupení (velvyslanectví) ve třetích státech atd.

Pacifická aliance má mnoho přidružených států (např. Kanada, Guatemala, Honduras, Ekvádor, Paraguay, Uruguay, Dominikánská republika, Nový Zéland, Austrálie, Nizozemsko, Francie, Německo, Spojené království, Turecko, Indie, Čína, Jižní Korea, Japonsko, USA.)

Související hesla[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]