Unie jihoamerických národů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Unie jihoamerických národů
vlajka
vlajka
znak
znak
Zkratka UNASUR
Vznik Cuzkeská deklarace (8. prosince 2004), Constitutive Treaty (23. května 2008)
Působnost Quito (Ekvádor), Cochabamba (Bolívie)
Úřední jazyk nizozemština, angličtina, portugalština, španělština
Prezident Evo Morales
Secretary neobsazeno
Oficiální web www.unasur.int/es
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Unie jihoamerických národů 2008

Unie jihoamerických národů (španělsky: Unión de Naciones Suramericanas - UNASUR, portugalsky: União de Nações Sul-Americanas - UNASUL) je mezinárodní organizací, jejíž snahou je integrovat dvě dosud existující unie: Mercosur a Andské společenství. Je vytvořena podle vzoru Evropské unie.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zakládací listina UNASUR byla podepsána 23. května 2008 v brazilském hlavním městě Brasília při příležitosti konání třetího summitu hlav států.[1] Členskými státy při založení organizace v roce 2008 se staly všechny suverénní státy na jihoamerickém kontinentu.

Během roků 2018 a 2019 z UNASUR šest členských států - Argentina, Paraguay, Brazílie, Kolumbie, Ekvádor, Chile - nejprve pozastavilo své členství a následně ze skupiny vystoupilo s odůvodněním, že chybí konkrétní výsledky, které by zaručovaly správné fungování organizace.[2] Peru pozastavilo své členství na neurčitou dobu. V září 2019 byly tedy členskými státy Venezuela, Guyana, Surinam, Bolívie a Uruguay (+ Peru).

Založení organizace[editovat | editovat zdroj]

Na třetím Summitu Jižní Ameriky 8. prosince 2004 byla prezidenty či jinými představiteli jihoamerických národů podepsána Cuzkeská deklarace (podle peruánského města Cuzco, kde se summit konal), která byla jakýmsi předstupněm k založení unie v roce 2008. Jednalo se o dvojstránkovou listinu deklarující založení Jihoamerického společenství. Panama a Mexiko se zúčastnily této události pouze jako pozorovatelé. Lídři státu zde prohlásili, že jejich záměrem je založení nového společenství podle vzoru Evropské unie, kde bude v budoucnu společná měna, parlament a volný pohyb osob. Hlavním sídlem unie bylo určeno město Quito v Ekvádoru. Zatímco Jihoamerický parlament je umístěn v Cochabambě v Bolívii, centrální banka má sídlo v Caracasu, hlavním městě Venezuely.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Union of South American Nations na anglické Wikipedii.

  1. Další pokus o integraci v Jižní Americe. Redakce Petr Holas. zahraniční.ihned.cz [online]. 2008-05-24 [cit. 2009-03-27]. Dostupné online. 
  2. ¿El principio del fin de Unasur? 6 países suspenden su participación [online]. CNN espanol [cit. 2019-09-15]. Dostupné online. (španělsky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]