Pějme píseň dohola

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pějme píseň dohola
Země Československo
Jazyk Čeština
Délka 103 min
Žánr Komedie
Scénář Jan Hřebejk
Petr Jarchovský
Režie Ondřej Trojan
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Václav Chalupa
Ulrika Kotajná
Ladislav Brothánek
Jiří Strach
Jitka Andělová
Aňa Geislerová
Martin Janouš
Andrea Sousedíková
Hudba Jiří Křivka
Kamera Asen Sopov
Střih Jan Mattlach
Pějme píseň dohola na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pějme píseň dohola je česká filmová komedie z roku 1990. Jedná se o režijní debut režiséra, producenta a člena Divadla Sklep Ondřeje Trojana i scenáristů Jana Hřebejka a Petra Jarchovského. Jedná se o poměrně pozoruhodné dílo, které je velmi podobné zvláštní poetice a humoru Divadla Sklep, jehož děj je úmyslně koncipován jako svérázné pásmo složené z absurdních, parodických, satirických a recesistických scének, které se odehrávají v prostředí letního dětského tábora někdejší Pionýrské organizace Socialistického svazu mládeže.

Atmosféru snímku také velmi silně poznamenala skutečnost, že v době jeho přípravy došlo v někdejším Československu k výrazným společenským změnám, snímek byl připravován v roce 1989, ale natáčení probíhalo již v roce 1990 po Sametové revoluci, jeho scénář musel být narychlo upravován a značně pozměněn. Dalším výrazným rysem tohoto díla je také účast řady neprofesionálních herců resp. neherců, což také přispělo ke celkově velmi zvláštnímu vyznění celého díla.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Děj filmu je založen příběhu mladého táborového praktikanta, který na tábor přijel sbírat své první zkušenosti, zejména ty sexuální. Jeho třítýdenní pobyt je však pln absurních událostí, nesmyslných činností i trapných oficalit.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Snímek je pozoruhodný tím, že se stal posledním filmem, kde se ve své poslední filmové roli v životě objevil český komik Jiří Šašek.
  • Úplně poprvé si zde zahrála tehdy zcela neznámá dospívající dívenka Anna Geislerová.

Hrají[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]