Přeskočit na obsah

Pějme píseň dohola

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pějme píseň dohola
Země původuČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Jazykčeština
Délka103 min
Žánrkomedie
ScénářJan Hřebejk
Petr Jarchovský
RežieOndřej Trojan
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleVáclav Chalupa
Ulrika Kotajná
Ladislav Brothánek
Jiří Strach
Jitka Andělová
Aňa Geislerová
Martin Janouš
Andrea Sousedíková
HudbaJiří Křivka
KameraAsen Sopov
StřihJan Mattlach
Pějme píseň dohola na FP, ČSFD, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pějme píseň dohola je česká filmová komedie z roku 1990. Jedná se o režijní debut režiséra, producenta a člena Divadla Sklep Ondřeje Trojana i scenáristů Jana Hřebejka a Petra Jarchovského. Jedná se o poměrně pozoruhodné dílo, které je velmi podobné zvláštní poetice a humoru Divadla Sklep, jehož děj je úmyslně koncipován jako svérázné pásmo složené z absurdních, parodických, satirických a recesistických scének, které se odehrávají v prostředí letního dětského tábora někdejší Pionýrské organizace Socialistického svazu mládeže.

Atmosféru snímku také velmi silně poznamenala skutečnost, že v době jeho přípravy došlo v někdejším Československu k výrazným společenským změnám, snímek byl připravován v roce 1989, ale natáčení probíhalo až v roce 1990 po Sametové revoluci, jeho scénář musel být narychlo upravován a značně pozměněn. Dalším výrazným rysem tohoto díla je také účast řady neprofesionálních herců resp. neherců, což také přispělo k celkově velmi zvláštnímu vyznění celého díla.

Děj filmu je založen příběhu mladého táborového praktikanta, který na tábor přijel sbírat své první zkušenosti, zejména ty sexuální. Jeho třítýdenní pobyt je však pln absurdních událostí, nesmyslných činností i trapných oficialit.

Zajímavosti

[editovat | editovat zdroj]
  • Snímek je pozoruhodný tím, že se stal posledním filmem, kde se ve své poslední filmové roli v životě objevil český komik Jiří Šašek.
  • Úplně poprvé si zde zahrála tehdy zcela neznámá dospívající dívenka Anna Geislerová.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]