V tomto článku je použita zastaralá šablona.

Ondřej Trojan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
O sexuologu a psychiatrovi pojednává článek Ondřej Trojan (sexuolog).
Ondřej Trojan
Ondrej Trojan.jpg
Narození 31. prosince 1959 (58 let)
Praha
Alma mater Akademie múzických umění v Praze
Rodiče Ladislav Trojan
Příbuzní Ivan Trojan
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Příbuzenstvo
otec Ladislav Trojan
bratr Ivan Trojan
švagrová Klára Pollertová-Trojanová
tchán Pavel Pafko

Ondřej Trojan (* 31. prosince 1959 Praha) je český filmový i divadelní herec, režisér a producent. Pochází z umělecké rodiny, otec Ladislav Trojan i mladší bratr Ivan jsou českými herci. Po absolutoriu pražské FAMU v roce 1991 debutoval snímkem Pějme píseň dohola scenáristů Jana Hřebejka a Petra Jarchovského. Druhým celovečerním filmem byl velmi úspěšný snímek Želary natočený na motivy novely Jozova Hanule spisovatelky Květy Legátové, který byl nominován na jedenáctkrát na ocenění Český lev jakož i na cenu Americké akademie filmových umění a věd Oscara.

Divadelní režii a herecké práci se věnuje zejména v legendárním pražském Divadle Sklep. Společně s Tomášem Hanákem a Jiřím Fero Burdou založili vlastní produkční a obchodní společnost HelpArt T.H.A.

V roce 1994 režíroval televizní záznam sklepácké adaptace hry Václava Havla a Karla Bryndy Život před sebou, kterou Divadlo Sklep uvádělo v adaptované verzi pod názvem Mlýny.

Zahrál si i několik drobných rolí ve filmech Cesta z města, Skřítek, Správce statku, Gympl a The Decadent Visitor.

Jakožto producent spolupracuje zejména s režisérem Janem Hřebejkem. Spolu připravili filmy Pelíšky, Musíme si pomáhat, Pupendo, Horem pádem, Kráska v nesnázích, Medvídek, U mě dobrý a Občanský průkaz.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]