Ottenstein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Ottenstein (hrad))
Skočit na: Navigace, Hledání
Hrad Ottenstein

Hrad Ottenstein je hrad nacházející se na pahorku nad vodní nádrží Stausee Ottenstein v okrese Zwettl ve Waldviertelu (Lesní čtvrti) v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Poprvé v roce 1177 byl v dokumentech uvedený „Hugo de Ottenstaine“ (Ottensteiner). Hrad mohl být však starší. Ottensteinerové byli příbuznými s pány ze zříceniny hradu Rauheneck u Badenu. Hrad byl až do první poloviny 15. století byl v jejich vlastnictví.

Jako majitel následoval Tobias von Rohr, který byl ale v roce 1448 po obléhání hradu zajatý. Později byli páni z Rohr ve službách Matyáše Korvína (1443-1490). Roku 1516 přešel hrad do vlastnictví „Paul Stodoligka“. Za jeho syna Eustacha došlo k přestavbě hradu a bylo vystavěno předhradí. V roce 1536 koupila hrad šlechtická rodina Lamberků a ti hrad vlastnili přes 400 let. Lamberkové bylo v roce 1544 povýšeni na barony a získali predikát baroni z Orteneggu a Ottensteinu. Od roku 1667 získali titul hraběte.

Během Třicetiletých válek byl hrad obléhán, 1622 a 1640, ale neúspěšně.

Od roku 1679 následovala barokní přestavba, která je ještě dnes patrná. Kapli svatého Floriana (250-304) vyzdobil štukovými Lorando Aliprandi. V tzv. "papežském pokoji" visí portréty 241 papežů.

Uměleckou sbírku, kterou založili Lamberkové, daroval Franz Adam z Lamberka v roce 1822 vzniklé galerii Akademie výtvarného umění ve Vídni.

Jako mnoho jiných hradů, dostal i hrad Ottenstein kolem roku 18671878 kuželové a stanové střechy a červeno-bíle-červené okenice.

Nejstarší částí hradu je hradní kaple s freskou z druhé poloviny 12. století, první byla odkryta v roce 1975.

Kolem roku 1940 sloužila oblast v okolí hradu pro nově zřízené Vojenské cvičiště Döllersheim. Hrad koupila Německá říše. Německý majetek po druhé světové válce převzal Sovětský svaz pod správu USIA a využila jako důstojnickou ubytovnu.

V předhradí byla zřízena zámecká restaurace k turistickému využití. V roce 2001 byla v lesní říši kolem zámku uspořádána zemská výstava.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Burg Ottenstein na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]