Rauheneck (zřícenina hradu)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rauheneck
Baden Rauheneck.jpg
Poloha
AdresaBaden, RakouskoRakousko Rakousko
Souřadnice
Další informace
Kód památky77278
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Burg Rauheneck je zřícenina hradu 2,5 km západně od středu města Badenu u Vídně v Dolních Rakousích.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Zřícenina se nachází na jednom výběžku předhoří Lindkogelu na pravém břehu řeky Schwechat. Hrad byl vybudován ve středověku společně s protější zřícenou hradu Rauhenstein a hradem Scharfeneck na dopravní cestě od Badenu přes Helenental, Heiligenkreuz až do Triestingtalu.

Poblíž někdejšího hradu Rauheneck je "králova jeskyně" s archeologicky významnými nálezy z mladší doby kamenné.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dřevěný most tehdy vedl stejně jako dnes, přes hluboké údolí k půlkruhovému předhradí s 25 metrů vysokou trojhrannou hradní věží. Ve vnitřním hradním nádvoří, chráněném osm metrů vysokou zdí, byla dříve zásobárna potravin a hradní palác přístupný přes hradní věž. Při další přístavbě ze 14. nebo 15. století vznikla obytná budova a hradní kaple.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jako první majitel Rauhenecku byl Hartung von Ruhenekke , poprvé uveden v nedatované listině (kolem roku 1130). "Rodina Rauheneckerů", (po roce 1200 nazývaná Tursen kolonizovala ve 12. a 13. století les na úpatí hradu, kde založila osadu v půlkruhovém půdorysu. Hradní páni požadovali od poddaných ve vesnici jen velmi malé dávky a služby v lese.

Roku 1384 vymřel rod "Tursenů" a panství převzal rod Walseerů. V pohnutých dějinách byl hrad vícekrát zničen, ale vždy znovu vybudován, částečně i rozšířen.

V roce 1477 byl hrad zničený srbskými vojsky „uherského krále Matyáše Korvína (1443-1490)“ a už nebyl obnoven. Definitivní zkáza hradu přišla v roce 1529 díky tureckým útokům.

Ruinu později získala "rodina Doblhoffů a roku 1810 zpřístupnila hrad návštěvníkům. V roce 1961 získalo město Baden hrad a došlo i k jeho opravě.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Burgruine Rauheneck na německé Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]