USIA

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
USIA
UnitedStatesInformationAgency-Logo.svg
Vznik 1953
Zánik 1999
Sídlo Washington, D.C., Spojené státy americké
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

United States Information Agency (USIA) byla vládní informační agentura Spojených států amerických. Agentura byla zřízena na návrh prezidenta Eisenhowera v srpnu 1953 a ukončila svou činnost ke konci září 1999.

Spadala do působnosti ministerstva zahraničí (State Department) a sídlila ve Washingtonu, D.C. V letech 1978–1982 byla přejmenována na USICA, ale za prezidenta Reagana se opět vrátila k původnímu názvu.

Charakteristika a vývoj[editovat | editovat zdroj]

Posláním USIA byla tzv. veřejná diplomacie. Prezident Dwight D. Eisenhower formuloval jako její poslání „rozumět, informovat a ovlivňovat veřejnost v zahraničí ve smyslu národních zájmů, šířit dialog mezi Američany, americkými institucemi a jejich partnery v zahraničí“.

Od roku 1999 bylo zahraniční nevojenské vysílání přesunuto do nově vytvořeného Bradcasting Board of Governors (BBG). Výměnné studijní a vzdělávací programy (IVP, později IVLP) a informační služby, které nemají charakter rozhlasového vysílání, byly svěřeny vyčleněnému náměstkovi ministra zahraničí.

Úkoly USIA[editovat | editovat zdroj]

USIA měla za úkol:

  • vysvětlovat a obhajovat americkou politiku, aby byla pochopitelná a srozumitelná pro zahraničí,
  • poskytovat informace o oficiální politice Spojených států, o lidech, hodnotách a institucích, které politiku ovlivňují,
  • napomáhat americkým občanům vytvářet dlouhodobé vztahy se zahraničními partnery,
  • poskytovat poradenství americké exekutivě o dopadech oficiálních postojů na efektivitu americké politiky.

V období studené války měla USIA vlastně kompenzovat komunistickou antiamerickou propagandu.

Kromě rozhlasového vysílání a vydávání publikací USIA provozovala knihovny a pořádala výstavy, vydávala knihy a šířila publikace, filmy, apod. Mezinárodní kulturní a vzdělávací výměnné programy zahrnovaly také Fulbright Scholarship Program.