Ostřice šlahounovitá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Wikipedie:Jak číst taxoboxOstřice šlahounovitá
alternativní popis obrázku chybí
ostřice šlahounovitá (Carex chordorrhiza)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída jednoděložné - (Liliopsida)
Řád lipnicotvaré (Poales)
Čeleď šáchorovité (Cyperaceae)
Rod ostřice (Carex)
Binomické jméno
Carex chordorrhiza
L. fil., 1781
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ostřice šlahounovitá (Carex chordorrhiza L. fil., syn.: Vignea chordorrhiza (L. fil.) Rchb. in Mössler.) neboli tuřice šlahounovitá je druh jednoděložné rostliny z čeledi šáchorovité (Cyperaceae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o rostlinu dosahující výšky asi 15-30 cm. Je vytrvalá, a vytváří nápadné dlouhé (až 120 cm) oddenky, ze kterých šikmo vyrůstají jednotlivé lodyhy, nevytváří trsy. Časté jsou také olistěné sterilní výhony. Lodyha je slabě trojhranná, hladká. Listy jsou střídavé, přisedlé, s listovými pochvami. Čepele listu fertilních lodyh jsou asi 0,5-3 mm široké, žlábkovité. Pochvy dolních listů jsou šedohnědé. Ostřice šlahounovitá patří mezi stejnoklasé ostřice, všechny klásky vypadají víceméně stejně a u tohoto druhu jsou klásky oboupohlavné. V dolní části klásku jsou samičí květy, v horní samčí. Celý lichoklas (klas klásků) je asi 0,7-1,5 cm dlouhý a obsahuje cca 3-5 klásků. Okvětí chybí. V samčích květech jsou zpravidla 3 tyčinky. Čnělky jsou většinou 2. Plodem je mošnička, která je žlutavě až tmavě červenohnědá, asi 3-4,5 mm dlouhá, na vrcholu náhle zúžená v dvouzubý zobánek. Každá mošnička je podepřená plevou, která je bledě až tmavě červenohnědá se světlejším kýlem, na okraji světle lemovaná. Kvete nejčastěji v červnu. Počet chromozómů: 2n=60.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Ostřice šlahounovitá je severský druh s cirkumpolárním rozšířením. Roste hlavně v severní Evropě, jižněji většinou jen v horách, dále roste na Sibiři a na Dálném východě. Její areál sahá až do Severní Ameriky, kde roste hlavně v Grónsku, na Aljašce, v Kanadě a v severních státech USA. V jihovýchodní části Asie je rozšířen blízce příbuzný druh Carex pseudo-curaica. Mapka rozšíření viz zde: [1].

Rozšíření v ČR[editovat | editovat zdroj]

V ČR roste vzácně na Třeboňsku, na Českomoravské vrchovině a v některých horských oblastech, jinde zcela chybí. Je to kriticky ohrožený druh flóry ČR (kategorie C1). Je to druh rašelinišť.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN. 5. prosince 2017. Dostupné online. [cit. 2017-12-20]
  2. CIBULKA, Radim. Salvia-os.cz: Carex chordorrhiza [online]. Salvia - ekologický institut, z.s., Salvia-os.cz, rev. 9.09.2014 [cit. 2016-07-27]. Dostupné online. (česky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Grulich V. et Řepka V (2002): Carex L. In: Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha
  • Nová Květena ČSSR, vol. 2, Dostál J. (1989), Academia, Praha

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]