Ostřice řídkoklasá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxOstřice řídkoklasá
alternativní popis obrázku chybí
Ostřice řídkoklasá (Carex remota)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída jednoděložné - (Liliopsida)
Řád lipnicotvaré (Poales)
Čeleď šáchorovité (Cyperaceae)
Rod ostřice (Carex)
Binomické jméno
Carex remota
L., 1754
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ostřice řídkoklasá (Carex remota L., syn.: Vignea remota (L.) Rchb.) je druh jednoděložné rostliny z čeledi šáchorovité (Cyperaceae). Někdy je udávána také pod jménem tuřice řídkoklasá.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o rostlinu dosahující výšky nejčastěji 20-50 cm. Je vytrvalá a trsnatá. Listy jsou střídavé, přisedlé, s listovými pochvami. Pochvy dolních lodyžních listů jsou hnědé a nerozpadavé. Lodyha je trojhranná, dosti chabá a často poléhavá, v horní části drsná. Čepele listu jsou asi 1,5-2 mm široké, ploché nebo žlábkovité. Ostřice řídkoklasá patří mezi stejnoklasé ostřice, všechny klásky vypadají víceméně stejně a většinou obsahují samčí a samičí květy, dolní klásek však někdy bývá celý samičí. V dolní části klásku jsou samičí květy, v horní samčí. Klásky jsou uspořádány do rozvolněného, cca 15-20 cm dlouhého lichoklasu (klasu klásků). Zvláště nejspodnější klásek bývá o 2-5 cm oddálen od následujícího. Každý klásek je podepřen nápadně dlouhým listenem, u nejdolejšího klásku délka listenu často přesahuje celé květenství. Okvětí chybí. V samčích květech jsou zpravidla 3 tyčinky. Čnělky jsou většinou 2. Plodem je mošnička, která je vejčitě kopinatá, cca 2,5-3,5 mm dlouhá, žlutohnědá, vynikle žilkovaná a vně vypouklá, na vrcholu je krátký drsný dvouklaný zobánek. Každá mošnička je podepřená plevou, která je bělavá až bělavě hnědá se zeleným kýlem. Kvete nejčastěji v květnu až v červnu. Počet chromozómů: 2n=62.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Ostřice řídkoklasá roste skoro v celé Evropě, v některých částech jižní Evropy však jen málo, chybí v severní Skandinávii a v severním Rusku. Dále roste na Kavkaze a ostrůvkovitě jinde v Asii na východ až po Japonsko. V Evropě roste subsp. remota, v Himálaji subsp. alta a v JV Asii subsp. rochebruni. Mapka rozšíření viz zde: [1].

Rozšíření v ČR[editovat | editovat zdroj]

V ČR je to hojný druh rozšířený od nížin do podhůří. Roste hlavně ve vlhkých lesích, především v luzích a prameništních olšinách a na lesních prameništích]].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-09]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Grulich V. et Řepka V (2002): Carex L. In: Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha
  • Nová Květena ČSSR, vol. 2, Dostál J. (1989), Academia, Praha

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]