Oranžská řeka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Oranžská řeka
Řeka v provincii Northern Cape
Řeka v provincii Northern Cape
Základní informace
Délka toku1860 km
Plocha povodí1 036 000 km²
Průměrný průtok350 m³/s
SvětadílAfrika
Pramen
Ústí
Protéká
Jižní AfrikaJižní Afrika Jižní Afrika (Svobodný stát, Severní Kapsko), LesothoLesotho Lesotho, NamibieNamibie Namibie
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Povodí Oranje (Jihoafrická republika 59,65%, Namibie 25,40%, Botswana[1] 12,85%, Lesotho 10,08%)[2]
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Oranžská řeka (afrikánsky Oranjerivier, anglicky Orange River, v české kartografické terminologii zvaná též Oranje nebo Orange) je řeka v Jižní Africe. Protéká Lesothem, Jihoafrickou republikou (Svobodný stát, Severní Kapsko) a Namibií. Je 1860 km dlouhá. Povodí má rozlohu 1 036 000 km². Pojmenovaná je na počest prince Oranžského účastníkem holandské expedice Skotem R. J. Gordonem.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Oranžská řeka

Pramení na svazích hory Mount o Surs v Dračích horách v nadmořské výšce 3160 m. U pramene se nazývá Sinku a teče směrem na západ. Protéká suchou oblastí Vysoký Veld, kde ztrácí část své vody vypařováním a prudce zmenšuje své rozměry. V období sucha v těchto místech téměř vysychá, ale v období dešťů se úroveň hladiny opět rychle zvedá. Pod ústím řeky Vaal vtéká na Kapskou planinu, kde teče v soutěsce. Protéká jižním okrajem pouště Kalahari. Zde se stává mělkou. Pod ústím řeky Chartbis vytváří peřeje a kaskády vodopádů Augrabies, na nichž během několika kilometrů klesá o 146 m. Pokračuje v soutěsce a posledních 97 km po rovině. Při ústí do Atlantského oceánu vytváří práh.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Hlavní přítoky jsou zprava Kaledon a Vaal. Do řeky zprava také ústí suché koryto řeky Molopo.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Zdroj vody je dešťový a režim povodňový. Nejvyšší vodnosti dosahuje od listopadu do března s maximem na přelomu února a března. Nejnižší úrovně dosahuje v červenci a srpnu. Průtok silně kolísá a v různých letech se značně liší. Průměrný roční průtok vody u města Prieska činí 350 m³/s. Celkové množství unášených pevných částic za rok činí 153 Mt.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Vodní doprava na řece není možná. V povodí řeky byly vybudovány zavlažovací systémy Vaal-Charts a na řece Rit, která je přítokem Vaalu. Od roku 1966 byla zahájena realizace projektu na využití vodních zdrojů v povodí řeky. Byly vybudovány hydrouzly Hendrik Verwoerd (1972) a Vanderkloof (u Petrusville). Byl postaven tunel dlouhý 82 km skrze hory od přehrady Hendrik Verwoerd k hornímu toku řeky Great Fish za účelem zavlažování a zlepšení zásobování vodou pro města Bloemfontein, Kimberley, Port Elizabeth. Na řece leží města Alival Nort, Prieska, Apington.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Povodí v Botswaně není vyznačeno na mapce. Je odvodňované občasnými řekami.
  2. Mezinárodní povodí řek v Africe, Orange

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • (francouzsky) Capstickdale L., L'Afrique du sud et le probleme de 1'eau, "L'Eau", 1969
  • (rusky) Dmitrevskij J. D., Vnitrozemské vodstvo Afriky a jeho využití, Leningrad 1967, (Дмитревский Ю. Д., Внутренние воды Африки и их использование, Л., 1967)
  • V tomto článku byly použity informace z Velké sovětské encyklopedie, heslo „Оранжевая“.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]