Operace Vengeance

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Operace Vengeance
konflikt: Válka v Tichomoří
{{{alt}}}
Admirál Isoroku Jamamoto salutuje pilotům Japonského císařského námořního letectvaRabaul, duben 1943
trvání: 18. dubna 1943
místo: Poblíž Panguny, Bougainville, Šalomounovy ostrovy
výsledek: Americké vítězství
strany
Japonské císařstvíJaponské císařství Japonské císařství Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
velitelé
Isoroku Jamamoto
Matome Ugaki
William F. Halsey
John W. Mitchell

síla
2 bombardéry G4M1,
6 stíhacích letounů A6M2
18 stíhacích letounů P-38G Lightning
ztráty
20 mrtvých, 2 bombardéry zničeny, 1 stíhací letoun poškozen 1 mrtvý, 1 letoun

Operace Vengeance byla americká operace za druhé světové války, jejíž uskutečněným cílem byl atentát na japonského admirála Isoroku Jamamota.

V úterý 13. dubna 1943 přijaly radiostanice námořnictva USA jednu z mnoha japonských tajných depeší. Američanům se nepodařilo depeši přeložit celou, avšak získali časový rozvrh Jamamotovy inspekční cesty. Toho Američané využili a stroji P-38G Lightning s velkým doletem zaútočili na bombardér G4M1, v němž cestoval Jamamoto. Tento stroj spadl do džungle a nikdo na jeho palubě nepřežil. Později se zjistilo, že Jamamoto zemřel na střelná zranění ještě před pádem letounu. Japonsko oficiálně oznámilo Jamamotovu smrt až 21. května 1943, když se popel dostal do Japonska. Jamamoto byl často označovaný za nejvíce nenáviděného Japonce v USA, protože byl autorem a velitelem útoku na Pearl Harbor. Jeho nástupcem ve funkci byl jmenován admirál Mineiči Koga. Operace Vengeance povzbudila americké jednotky a poškodila japonskou morálku, přesto se jednalo o kontroverzní okamžik války, spory o podíl na sestřelu zůstávají dosud nerozřešeny.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]