Opera (webový prohlížeč)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Opera (prohlížeč))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Opera
Logo
VývojářOpera Software ASA
První vydáníduben 1995[1]
Aktuální verze79.0.4143.22 (14. září 2021)
Operační systémMS Windows, macOS, GNU/Linux, FreeBSD
a další
(viz Opera Mobile)
Vyvíjeno vC++[2]
Typ softwaruwebový prohlížeč
Licencefreeware
Lokalizace62 jazyků
Webwww.opera.com
Český webwww.opera.com/cs
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Opera (česká výslovnost [opera], anglická [ˈopərə]) je webový prohlížeč, který vyvíjí norská firma Opera Software. Verze pro osobní počítače byla v minulosti distribuována komerčně, ale počínaje verzí 8.50 je zcela zdarma (freeware). Do verze 15.00 obsahovala e-mailového klienta, IRC klienta, RSS a Atom čtečku a čtečku usenetových skupin. To je nyní obsaženo v samostatné aplikaci Opera Mail.

Původně norský projekt byl v roce 2016 odprodán čínskému konsorciu.[3]

Opera používá vykreslovací jádro Blink, které sdílí s prohlížečem Google Chrome, ovšem do verze 15 měla vlastní vykreslovací jádro zvané Presto; to dosud pohání unixový port prohlížeče pro FreeBSD.

Nejnovější verze Opery kladou velký důraz na bezpečnost a výrazně zjednodušují práci s certifikáty.

Opera získala vedoucí pozici jako prohlížeč pro „chytré“ mobilní telefony a PDA díky technologii Small Screen Rendering. Používá se také na platformách iTV a probíhá vývoj ve spolupráci s IBM na hlasovém ovládání (obsaženo ve verzi 8.0).

V prosinci 2018 činil celosvětový tržní podíl Opery na všech platformách 3,13 %.[4]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Asi v roce 1992 byli Jon Stephenson von Tetzchner a Geir Ivarsøy členy vývojové skupiny Televerketu (norské státní telekomunikační společnosti, dnes zvané Telenor). Skupina pracovala na Open Document Architecture (ODA), systému na správu dokumentů, obrázků a jiného obsahu. Systém ODA nedosáhl velkého rozšíření a zanikl. Výzkumná skupina založila první norský internetový server a domovskou webovou stránku roku 1993, ale nebyli spokojeni s možnostmi prohlížeče Mosaic pro surfování po webu. Proto pojali úmysl napsat si vlastní prohlížeč od začátku. Jevilo se jim zajímavé vytvořit prohlížeč tak, aby lépe odpovídal rozmanitosti internetu. Mateřská společnost Televerket dala projektu zelenou a tak ještě roku 1993 vznikl první prototyp. Televerket ale čelil výzvě plné deregulace trhu v roce 1998. Protože si nebyli jisti významem tohoto programu pro jejich společnost, postupně došlo k vyčlenění projektu ze společnosti. Roku 1995 vzniká společnost Opera Software, která dále sídlí v prostorách Televerketu, čerstvě přejmenovaném na Telenor. Produkt pod názvem MultiTorg Opera zaujal internetovou komunitu svým MDI a „hotlistem“ (sidebarem), jež umožnily mnohem snazší procházení více stránek zároveň.

V lednu 2003 vyšla Opera 7, jež obsahovala nový vykreslovací model „Presto“. Ten výrazně zlepšil podporu CSS, skriptování na straně klienta a DOM.

V srpnu 2004 začalo úvodní testování Opery 7.6. Kromě rozšíření podpory webových standardů obsahovala podporu hlasového ovládání a podporu Voice XML. Opera rovněž oznámila vývoj verze pro iTV, což obsahovalo i funkci fit to width zavedenou ve verzi Opera 8. Fit to Width je proprietární technologie kombinující možnosti CSS s interními technologiemi Opery. Výrazně zlepšuje možnosti prohlížení na malých obrazovkách dynamickým zmenšováním obrázků i textů, nebo dokonce nezobrazováním obrázků. Opera 7.6 nikdy nedošla oficiálního vydání.

19. dubna 2005, vyšla verze 8.0. Nově obsahovala podporu formátu SVG Tiny a uživatelského jazyka JavaScript, vylepšení MDI. Uživatelské rozhraní bylo zjednodušeno a zpřehledněno.

22. září 2005 přešla Opera verzí 8.50 na bezplatný distribuční model. Opera ve verzi pro desktopy je nyní freeware, stejně jako většina ostatních prohlížečů.

20. června 2006 vyšla finální verze 9.0, která již dokáže projít i tzv. testem Acid2.

Na konci ledna 2008 otevřela Opera v Praze svoji pobočku určenou pro středoevropský trh.[5]

12. června 2008 vyšla finální verze 9.5, která využívá rychlejší nové jádro Kestrel a také přinesla přepracované grafické rozhraní.

1. září 2009 vyšla verze 10.0, verze 10.1 byla vydána 23. listopadu a nově obsahuje službu pro sdílení dat Opera Unite.

1. března 2010 vyšla verze 10.50, která oproti předchozím verzím obsahuje možnost anonymního prohlížení webu, nové grafické rozhraní Vega a mnoho dalšího (JavaScript engine, Carakan, HTML5, CSS3).

1. července 2010 vychází verze 10.60.[6]

16. prosince 2010 byla vydána nová verze 11, která výrazně zlepšila práci se záložkami díky tzv. „Tab stacking“, tedy „štosování“ záložek. Tato verze je také o hodně rychlejší.

Březen 2011 – aktuální vývoj je soustředěn do verze 11.10 s kódovým označením „Barracuda“.

Opera byla dříve postavena nad toolkitem Qt.

Duben 2013 – Byla oznámena verze 15.00, která místo vykreslovacího jádra Presto měla běžet na WebKitu stejně jako Google Chrome. Několik dní na to bylo oznámeno, že oba tyto prohlížeče budou místo WebKitu používat jeho odnož vykreslovací jádro Blink.

Květen 2013 – Vyšla verze Next 15.00. Emailový klient a RSS čtečka byly přesunuty do samostatné aplikace Opera Mail. Dále již v Opeře nenajdeme záložky, které byly v nové verzi nahrazeny složkami v rychlém přístupu. Do rychlého přístupu přibyly dvě položky: úschovna (která slouží jako dočasné úložiště zajímavých odkazů) a zajímavosti (výběr nejzajímavějších článků z různých webů rozdělených do kategorií např. technologie, sport, jídlo, …). Od verze 15 bude mít Opera tři vývojové verze (Alpha, Next, Full). Podle vývojářů to znamená i častější updaty Opery. Vzhled Opery bude od nynějška hranatý, bez zaoblených stran.

Červenec 2013 – Vyšla Opera 15.0 (Windows, macOS)

Srpen 2013 – Vyšla Opera Next 16.0 a Opera Developer 17.0

Říjen 2013 – Vyšla Opera 17.0 a Opera Developer 18.0 (ta má již opět obsahovat záložky, záložky se sice krátce objevily už ve vývojářské (developer) verzi 17, ale byly opět odstraněny)

Říjen 2014 – Vyšla Opera 25.0 – nový rychlý přístup a vizuální záložky.

Prosinec 2014 – Vyšla Opera 26 – import dat z jiných prohlížečů a sdílení záložek přes cloudový odkaz.

Leden 2015 – Vyšla Opera 27 – přibyla spodní lišta pro přechod mezi rychlým přístupem, záložkami a zajímavostmi. Jednodušší správa záložek. V lednu 2015 byl také představen nový prohlížeč Vivaldi, který navazuje na „původní“ Operu verze 12. Ten již ale není vyvíjen firmou Opera Software.

Březen 2015 – Vyšla Opera 28 – přibyla možnost synchronizace záložek mezi zařízeními.

Duben 2015 – Vyšla Opera 29 – synchronizace otevřených listů, nový vzhled stránky historie a vlastní klávesové zkratky.

Červen 2015 – Vyšla Opera 30 – návrat bočního panelu, rozšíření funkčnosti tlačítka seznam listů a koš ve správci záložek.

Srpen 2015 – Vyšla Opera 31 – zrychlení startu (podle vývojářů až o 70 %), nový vzhled stránky, Zajímavosti

Září 2015 – Vyšla Opera 32 – rozšířená možnost synchronizace dat, možnost výběru synchronizovaných dat a animovaná pozadí Rychlého přístupu

Říjen 2015 – Vyšla Opera 33 – nové logo, vylepšený režim Opera Turbo a úspornější práce s pamětí prohlížeče

Prosinec 2015 – Vyšla Opera 34 – další zlepšení efektivity funkce Opera Turbo (podle vývojářů o 15 %), vylepšený správce stahování a zobrazení animace s možností ztlumit stránku

Únor 2016 – Vyšla Opera 35 – zjednodušené základní menu, možnost aktivovat samostatné vyhledávací políčko vedle adresního řádku.

Březen 2016 – Vyšla Opera 36 – nový boční konfigurační panel v Rychlém přístupu, upravené rozhraní pro Windows 10, nové možnosti nastavení

Vývojové verze[editovat | editovat zdroj]

V roce 2015 vychází pravidelně 3 řady prohlížeče – Opera developer, Opera beta a finální verze Opery.

Opera developer[editovat | editovat zdroj]

Opera developer je vývojová verze Opery, která je určena především pro vývojáře a autory rozšíření. Obsahuje nejnovější funkce a experimenty, které se mohou objevit v budoucích verzích Opery. Aktualizace probíhá několikrát týdně. Verze není určena pro běžné používání, může být nestabilní.

Opera beta[editovat | editovat zdroj]

Opera beta obsahuje funkce, které se objeví ve finální verzi Opery. Dochází zde k odstraňování chyb a zlepšování stability prohlížeče. Aktualizace probíhá jednou za několik týdnů.

Opera (finální verze)[editovat | editovat zdroj]

Stabilní vydání prohlížeče má standardní název Opera. Obsahuje funkce, které se již dříve objevily ve vývojových verzích Opery. Aktualizace probíhá přibližně každé 2 měsíce.

Mobilní verze[editovat | editovat zdroj]

Opera mini[editovat | editovat zdroj]

Vývoj prohlížeče Opera mini byl zahájen v roce 2005, aby umožňoval mobilním telefonům s Javou ME jednoduchý přístup k internetovým stránkám. V roce 2016 jsou jeho varianty dostupné pro Android, Windows Phone, Symbian, iPhone a samozřejmě stále i pro „hloupé“ telefony s Javou. V aktuální verzi 8 obsahuje rychlý přístup, prohlížení v listech, správce stahování, ukládání hesel, blokování reklam a ukládání stránek pro pozdější čtení bez připojení.

Opera pro Android[editovat | editovat zdroj]

Opera pro Android (dříve Opera Mobile) je webový prohlížeč pro systém Android. První verze Opery pro Android s jádrem Blink byla vydána v květnu roku 2013. Nejnovější verze obsahuje vyhledávání přímo z adresního řádku, rychlý přístup, funkci zajímavosti, režim Opera turbo (technologie pro snížení objemu přenesených dat), soukromé prohlížení a záložky. Ve verzi 28 přibyla možnost synchronizace mezi zařízeními. Ke spuštění synchronizace je nutné přihlášení k účtu Opery. Koncem roku 2018 se objevila funkce zabraňující zobrazení upozornění na použití cookies.[7]

Opera Coast[editovat | editovat zdroj]

Opera Coast je verze Opery pro iPhone a iPad. První verze byla vydána 9. září 2013.

Počet uživatelů[editovat | editovat zdroj]

V září 2015 používalo mobilní verze Opery více než 275 milionů uživatelů.

Verze Opery pro jednotlivé operační systémy[editovat | editovat zdroj]

Windows[8][editovat | editovat zdroj]

macOS[9][editovat | editovat zdroj]

UNIX[10][editovat | editovat zdroj]

Poslední verze pro jednotlivé operační systémy[editovat | editovat zdroj]

Poslední verze pro jednotlivé operační systémy nebo hardwarové platformy jsou v následném seznamu. Tato čísla se mohou lišit dle jazyka.

Opera pro osobní počítače[editovat | editovat zdroj]

Opera Mobile[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Opera Mobile.

Opera Mini[editovat | editovat zdroj]

Opera Devices[editovat | editovat zdroj]

Systémové požadavky[editovat | editovat zdroj]

Microsoft Windows[editovat | editovat zdroj]

Minimální
Doporučené
 • Windows XP nebo novější
 • 512 MiB RAM nebo více
 • 200 MiB volného místa na disku

„klasický“ Mac OS a macOS[editovat | editovat zdroj]

 • Opera 11 – macOS Tiger (10.4) nebo vyšší na systému Intel, macOS Snow Leopard (10.6) nebo vyšší jen na systému Intel
 • Opera 10 – macOS Tiger (10.4) nebo vyšší na systému PowerPC nebo Intel
 • Opera 9 – macOS Panther (10.3) nebo vyšší na systému PowerPC nebo Intel, pravděpodobně také na macOS Jaguar (10.2)
 • Opera 8 – macOS Jaguar (10.2) nebo vyšší na systému PowerPC
 • Opera 7 – macOS Puma (10.1) nebo vyšší na systému PowerPC
 • Opera 6 – „klasický“ Mac OS 9 nebo vyšší na systému PowerPC
 • Opera 5 – „klasický“ Mac OS 7.5 až 9 na systému PowerPC

Linux a FreeBSD[editovat | editovat zdroj]

Opera běží na všech moderních distribucích Linuxu a FreeBSD 7 nebo novějších s nainstalovaným X.Org na platformách IA-32 a x86-64.

Podpora u distribucí:

Distribuce, které nejsou oficiálně podporovány, ale Opera by na nich měla fungovat:

Rozdíly mezi prohlížeči Opera a Chrome[editovat | editovat zdroj]

Prohlížeče Opera a Chrome jsou ve své podstatě stejné, stránky vykreslují stejným způsobem. Po nainstalování je Opera schopný načíst profil uživatele z Chromu a je schopný používat hesla uložené v Chromu.[13]

Proti Chrome má Opera navíc a některé funkce fungují jinak:

 • integrované VPN,[13]
 • postranní pruh pro rychlý přístup ke stránkám, historii a správě doplňků,[13]
 • úsporný režim, ve kterém Opera snižuje svůj vlastní výkon,[13]
 • Pro operu není k dispozici velké množství doplňků, ale s pomocí doplňku Install Chrome Extensions je možné nainstalovat dopňky prohlížeče Chrome,[13]
 • Opera nepodporuje aplikace na plochu,[13]

Opera poskytovala vlastní VPN, to bylo k 30. dubnu 2018 ukončeno.[14] Místo něj nabídla možnost využívat službu SurfEasy.[14]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Opera Software ASA - Opera version history [online]. Rev. 2013-02-05 [cit. 2017-08-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-10-23. (anglicky) 
 2. The Programming Languages Beacon [online]. 2012-04 [cit. 2017-08-23]. Dostupné online. Dostupné také na: [1]. (anglicky) 
 3. KILIÁN, Karel. Opera chce prodat svůj webový prohlížeč Číňanům. Svět Androida [online]. 2016-07-19 [cit. 2018-11-13]. Dostupné online. 
 4. Browser Market Share Worldwide. StatCounter Global Stats [online]. [cit. 2019-01-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-08-02. (anglicky) 
 5. opera.com – Opera touches down in Prague: International Web browser company opens new office in the Czech Republic [online]. Opera Software, 2008-01-31 [cit. 2017-08-28]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. What is faster than the fastest? [online]. Opera Software, 2010-07-01 [cit. 2017-08-23]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. JEŽEK, David. Opera pro Android bez sušenkových dialogů, Sysinternals na Linuxu. root.cz [online]. 11. 11. 2018. Dostupné online. ISSN 1212-8309. 
 8. www.opera.com/docs/changelogs/windows. www.opera.com [online]. [cit. 2014-05-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-10-15. 
 9. www.opera.com/docs/changelogs/mac. www.opera.com [online]. [cit. 2014-05-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-09-17. 
 10. www.opera.com/docs/changelogs/unix. www.opera.com [online]. [cit. 2014-05-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-10-15. 
 11. Opera pro telefony a tablety (česky)
 12. Opera Business Solutions [online]. 2012-05-29 [cit. 2012-05-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-11-21. Dostupné také na: [2]. (anglicky) 
 13. a b c d e f ČÍŽEK, Jakub. Přešel jsem na Operu a jsem nadšený. Je to totiž Chrome na steroidech. zive.cz [online]. 27. února 2018. Dostupné online. 
 14. a b JEŽEK, David. Opera VPN skončí 30. dubna 2018, nabízí přechod na SurfEasy. root.cz [online]. 18. 4. 2018. Dostupné online. ISSN 1212-8309. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]