Mosaic (prohlížeč)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mosaic
VývojářNCSA
Aktuální verzeUnix: 2.6; Mac OS, AmigaOS, Windows: 3.0 (7. leden 1997)
Operační systémmultiplatformní: Mac OS, Unix: 1996; Windows: 1997
PlatformaAmigaOS
Mac OS Classic
Unix
OpenVMS
OS/2
Microsoft Windows
Vyvíjeno vC (NCSA. (1994). xmosaic 1.2 zdrojový kód. Přístupný od 30. dubna 2008)
Typ softwaruWebový prohlížeč
Licencenon-commercial activity
freeware
Webncsa.uiuc.edu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mosaic byl první moderní webový prohlížeč, který se rozšířil do celého světa. Po méně známém prohlížeči Erwise, byl Mosaic další grafický prohlížeč a jako první byl z Unixu portován i na operační systémy Apple Macintosh a Windows. Svou slávu si vydobyl hlavně tím, že byl zcela zdarma pro všechny platformy, včetně Windows, který tvořil 80% podíl osobních počítačů. Mezi další přednosti prohlížeče patřilo:

  • Zobrazování obrázků společně s textem (mimo prohlížeč ViolaWWW se do té doby obrázky zobrazovaly ve vlastním okně)
  • Zvuky, formuláře, videoklipy, záložky a historie prohlížených stránek (postupně v pozdějších verzích)
  • Pomocí externích programů bylo možné rozšířit funkce o MPEG, AVI, QuickTime, PostScript, PNG a jiné
  • Integrovaný Gopher klient
  • Podpora technologií TCP, IP, FTP, NNTP, Gopher, HTTP, URL, HTML, GIF a dalších
  • Spolehlivost a jednoduchá instalace, obsahoval jednoduché a přehledné ovládací rozhraní [1]
  • Podpora týmem trvalých vývojářů.

Práce na Mosaic započal NCSA (National Center for Supercomputing Applications) v únoru 1992, přičemž první verze spatřila světlo světa za několik měsíců. Oficiálně byl vývoj a podpora ukončeny 7. ledna 1997, pořád je však k dispozici na FTP serveru NCSA [nedostupný zdroj]. Na základě zdrojového kódu byly později vyvinuty známé prohlížeče Internet Explorer a Netscape Navigator.

Život prohlížeče[editovat | editovat zdroj]

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Na nápad prohlížeče s grafickým rozhraním přišli studenti v Illionis - Marc Andreessen a Eric Bina v prosinci 1992. Traduje se, že k němu došli v kavárně v univerzitním kampusu Champaign-Urbana;[2] napadlo je rozšířit hypertext z pouhého textu i na grafické soubory. K tomu však potřebovali patřičný prohlížeč s grafickým rozhraním. Tehdy pracovali na 3D vizualizačních programech ve výzkumném středisku NCSA, které spadalo pod univerzitu. Začátkem února tak započali vývoj a 7. dubna dokončili první verzi prohlížeče NCSA Mosaic. Obsahoval přibližně 10 000 řádků kódu, nebyl tedy nikterak složitý a dle pravidel NCSA byl šířitelný zcela zdarma.[3] Ani jeden si však neuvědomovali, jak rychle se Mosaic začne šířit mezi veřejnost. Byl to první prohlížeč, který poskytoval bránu do světa Internetu i obyčejnému člověku (služby jako Usenet, Gopher nebo FTP byly možnostně omezené a neexistovaly k nim tak snadno použitelné programy).

Je třeba zdůraznit, že Mosaic nebyl první webový prohlížeč pro systém Microsoft Windows. Byl jím Tom Bruceův takřka neznámý prohlížeč Cello. To bylo mimo jiné v době, kdy se už Mosaic honosil slávou pod UNIXem, ještě před portováním na systémy Windows a MacOS.

Růst[editovat | editovat zdroj]

NCSA předložilo Marcu Andreessenovi nabídku, kde stálo, že může ve středisku nadále pracovat za předpokladu, že ukončí práce na prohlížeči. Andreessen ji odmítl a odjel do Sillicon Valley hledat investora na vývoj Mosaicu. Ozval se mu Jim Clark (zakladatel společnosti Silicon System, Inc.), se kterým se nakonec dohodl, a tak Clark zainvestoval do vývoje 3 miliony dolarů. Spolu se čtyřmi dalšími bývalými studenty z Univerzity z Illinois tak založili Mosaic Communications Corporation (1994). Ta se nakonec stala Netscape Communication Corporation, společností produkující proslulý prohlížeč Netscape Navigator. Vedly ji k tomu spory o ochrannou známku NCSA z prohlížeče Mosaic Netscape 0.9 (ten byl vydán v říjnu).

V srpnu 1994 NCSA přiřadil obchodní práva Mosaicu firmě Spyglass, Inc, který mj. založil proto, aby mohl zkomercializovat některé technologie. Ten sice vlastnil licencovaný kód, údajně jej však nepoužil a kód pro svůj prohlížeč Spyglass Mosaic Browser napsal zcela od začátku. Microsoft od něj v téhož roku koupil licenci za 2 milionů amerických dolarů s tím, že mu bude odevzdávat jistá procenta ze zisku.[4] To se však nestalo a tak po prohraném soudním sporu zaplatil Spyglassu ještě 8 milionů dolarů. Microsoft zdrojový kód upravil a výsledný produkt přejmenoval na Internet Explorer.

Podnik Quarterdek si licenci od Spyglassu rovněž zakoupil a vydal svůj prohlížeč Quarterdeck Mosaic Browser.

Zánik[editovat | editovat zdroj]

Během éry vzrůstu existovaly sice i další prohlížeče (Erwise , ViolaWWW, MidasWWW, Cello, ...), ty však nebyly schopny dosáhnout masivního rozšíření a následně ohrozit dominantní pozici Mosaicu. Změna nastala až s uvedením Andreessenova Netscape Navigatora roku 1994. Poskytoval totiž oproti Mosaicu významná rozšíření, která u široké veřejnosti vyvolala mnohem více pozornosti.

Poté, co NCSA zastavilo práci na Mosaic (leden 1997), pokračovalo ve vývoji NCSA Mosaic pro X-Window System několik nezávislých skupin. Ty vydaly mMosaic (multicast Mosaic), na němž práce skončily roku 2004 a VMS Mosaic, který je pod aktivním vývojem od února 2009.

Prostředí[editovat | editovat zdroj]

Na svou dobu bylo prostředí Mosaicu velmi vybavené. Obsahoval toolbar se základními navigačními tlačítky, stavový řádek i menubar. Pomocí položky Anotate bylo možné autorům zaslat různé připomínky a návrhy k programu. Stránky uměl uložit, vytisknout, zobrazit jejich zdrojový kód případně uložit do historie. Spustitelný je s mírnými problémy i z Windows XP. Lokalizace do češtiny není známa.

V Mosaicu nebylo možné nastavit fonty. Proto se objevovaly problémy s jazyky využívajícími jinou znakovou sadu, češtiny nevyjímaje. Na webu Čeština.cz je k dispozici návod, jak tento neduh vyřešit.

Jako „Killer application“ je označován software, který hraje velmi významnou úlohu ve spotřebitelském výběru produktů, například celého PC. V praxi to vypadalo tak, že si kupující pořídil počítač právě kvůli tomuto programu. Někdy se uvádí,[5] že Mosaic mezi tuto skupinu programů patřil.

Chronologie[editovat | editovat zdroj]

verze datum uveřejnění krátký popis změn
0.1 březen  1993 První veřejná pre-release Mosaicu, dostupná pod UNIXem na X-Window.
0.5 23. leden 1993 První veřejná release Mosaicu, opět pouze pod Unixem.
1.0 listopad 1993 Toto je první veřejné sestavení Mosaic. V této době ještě HTML 2.0 specifikace neexistovala a funkce, které Mosaic podporoval, se bohužel s pozdější specifikací značně rozcházely. Portováno na ostatní OS (Aleks Totic se zasloužil o přepsání na Apple Macintosh).
2.0 alfa 1 leden 1994 První alfa verze Mosaic 2.0. Podporovala HTML 2.0 Forms.
2.0 alfa 2 únor 1994 Opravena chyba v <TEXTAREA>.
2.0 alfa 3 duben 1994 Přidána podpora tagů <STRONG> a <EM>.
2.0 alfa 8 prosinec 1994 První významnější podpora tagů ze specifikace HTML 3.0.
2.0 beta 1 březen 1995 Přidána podpora tlačítek s vlastním popiskem a tag <XMP>.
2.0 beta 4 květen 1995 Umožňuje zarovnávat hlavičky a odstavce (tag <P>).
2.0 final beta červenec 1995 Podporoval mnohá rozšíření z <BODY>, <HR>, a <CENTER> z Netscape 1.1.
2.0 listopad 1995 Finální verze Mosaic 2.0. Poněkud opožděně přidává podporu velké části specifikace HTML 2.0. Zná element <BASE> a atribut alt u tagu <IMG>. Dále přidává podporu málo známého tagu <SOUND> a z Internet Exploreru <BGSOUND>.
2.1 leden 1996 Podpora obrázkových map.
3.0 beta 2 duben 1996 Dostupný pouze pro Macintosh platformu, měl reprezentovat změny, které se v nové verzi objeví.
3.0 beta 4 září 1996 Stále pod Macintoshem, pouze opravuje chyby.
3.0 leden 1997 Dostupný pro všechny platformy. Finální verze Mosaic z NCSA. Zlepšuje podporu tabulek, ale nedovoluje vkládat tabulky vnořené.
Údaje byly použity z [6] respektive z [7] přičemž si některé informace navzájem z dalších zdrojů nesouhlasí!

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mosaic na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]