Mosaic (prohlížeč)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mosaic
Mosaic
NCSA Mosaic 3.0 pro Windows
Vývojář NCSA
Aktuální verze Unix: 2.6; Mac OS, AmigaOS, Windows: 3.0 (7. leden 1997)
Operační systém multiplatformní: Mac OS, Unix: 1996; Windows: 1997
Vyvíjeno v C (NCSA. (1994). xmosaic 1.2 zdrojový kód. Přístupný od 30. dubna 2008)
Typ softwaru Webový prohlížeč
Web ncsa.uiuc.edu

Mosaic byl první moderní webový prohlížeč, který se masivně rozšířil do celého světa. Po méně známém prohlížeči Erwise to byl další grafický prohlížeč a jako první byl z Unixu portován i na operační systémy Apple Macintosh a Windows. Svou slávu si vydobyl hlavně tím, že byl zcela zdarma pro všechny platformy, včetně Windows, který tvořil 80% podíl osobních počítačů. Mezi další přednosti prohlížeče patřilo:

 • Zobrazování obrázků společně s textem (mimo prohlížeč ViolaWWW se do té doby obrázky zobrazovaly ve vlastním okně)
 • Zvuky, formuláře, videoklipy, záložky a historie prohlížených stránek (postupně v pozdějších verzích)
 • Pomocí externích programů bylo možné rozšířit funkce o MPEG, AVI, QuickTime, PostScript, PNG a jiné
 • Integrovaný Gopher klient
 • Podpora technologií TCP, IP, FTP, NNTP, Gopher, HTTP, URL, HTML, GIF a dalších
 • Spolehlivost a jednoduchá instalace, obsahoval jednoduché a přehledné ovládací rozhraní [1]
 • Podpora týmem trvalých vývojářů.

Práce na Mosaic započal NCSA (National Center for Supercomputing Applications) v únoru 1992, přičemž první verze spatřila světlo světa za několik měsíců. Oficiálně byl vývoj a podpora ukončeny 7. ledna 1997, pořád je však k dispozici na FTP serveru NCSA. Na základě zdrojového kódu byly později vyvinuty známé prohlížeče Internet Explorer a Netscape Navigator.

Život prohlížeče[editovat | editovat zdroj]

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Na nápad prohlížeče s grafickým rozhraním přišli studenti v Illionis - Marc Andreessen a Eric Bina v prosinci 1992. Traduje se, že k němu došli v kavárně v univerzitním kampusu Champaign-Urbana;[2] napadlo je rozšířit hypertext z pouhého textu i na grafické soubory. K tomu však potřebovali patřičný prohlížeč s grafickým rozhraním. Tehdy pracovali na 3D vizualizačních programech ve výzkumném středisku NCSA, které spadalo pod univerzitu. Začátkem února tak započali vývoj a 7. dubna dokončili první verzi prohlížeče NCSA Mosaic. Obsahoval přibližně 10 000 řádků kódu, nebyl tedy nikterak složitý a dle pravidel NCSA byl šířitelný zcela zdarma.[3] Ani jeden si však neuvědomovali, jak rychle se Mosaic začne šířit mezi veřejnost. Byl to první prohlížeč, který poskytoval bránu do světa Internetu i obyčejnému člověku (služby jako Usenet, Gopher nebo FTP byly možnostně omezené a neexistovaly k nim tak snadno použitelné programy).

Je třeba zdůraznit, že Mosaic nebyl první webový prohlížeč pro systém Microsoft Windows. Byl jím Tom Bruceův takřka neznámý prohlížeč Cello. To bylo mimo jiné v době, kdy se už Mosaic honosil slávou pod UNIXem, ještě před portováním na systémy Windows a MacOS.

Růst[editovat | editovat zdroj]

NCSA předložilo Marcu Andreessenovi nabídku, kde stálo, že může ve středisku nadále pracovat za předpokladu, že ukončí práce na prohlížeči. Andreessen ji odmítl a odjel do Sillicon Valley hledat investora na vývoj Mosaicu. Ozval se mu Jim Clark (zakladatel společnosti Silicon System, Inc.), se kterým se nakonec dohodl, a tak Clark zainvestoval do vývoje 3 miliony dolarů. Spolu se čtyřmi dalšími bývalými studenty z Univerzity z Illinois tak založili Mosaic Communications Corporation (1994). Ta se nakonec stala Netscape Communication Corporation, společností produkující proslulý prohlížeč Netscape Navigator. Vedly ji k tomu spory o ochrannou známku NCSA z prohlížeče Mosaic Netscape 0.9 (ten byl vydán v říjnu).

V srpnu 1994 NCSA přiřadil obchodní práva Mosaicu firmě Spyglass, Inc, který mj. založil proto, aby mohl zkomercializovat některé technologie. Ten sice vlastnil licencovaný kód, údajně jej však nepoužil a kód pro svůj prohlížeč Spyglass Mosaic Browser napsal zcela od začátku. Microsoft od něj v téhož roku koupil licenci za 2 milionů amerických dolarů s tím, že mu bude odevzdávat jistá procenta ze zisku.[4] To se však nestalo a tak po prohraném soudním sporu zaplatil Spyglassu ještě 8 milionů dolarů. Microsoft zdrojový kód upravil a výsledný produkt přejmenoval na Internet Explorer.

Podnik Quarterdek si licenci od Spyglassu rovněž zakoupil a vydal svůj prohlížeč Quarterdeck Mosaic Browser.

Zánik[editovat | editovat zdroj]

Během éry vzrůstu existovaly sice i další prohlížeče (Erwise , ViolaWWW, MidasWWW, Cello, ...), ty však nebyly schopny dosáhnout masivního rozšíření a následně ohrozit dominantní pozici Mosaicu. Změna nastala až s uvedením Andreessenova Netscape Navigatora roku 1994. Poskytoval totiž oproti Mosaicu významná rozšíření, která u široké veřejnosti vyvolala mnohem více pozornosti.

Poté co NCSA zastavilo práci na Mosaic (leden 1997), pokračovalo ve vývoji NCSA Mosaic pro X-Window System několik nezávislých skupin. Ty vydaly mMosaic (multicast Mosaic), na němž práce skončily roku 2004 a VMS Mosaic, který je pod aktivním vývojem od února 2009.

Prostředí[editovat | editovat zdroj]

Na svou dobu bylo prostředí Mosaicu velmi vybavené. Obsahoval toolbar se základními navigačními tlačítky, stavový řádek i menubar. Pomocí položky Anotate bylo možné autorům zaslat různé připomínky a návrhy k programu. Stránky uměl uložit, vytisknout, zobrazit jejich zdrojový kód případně uložit do historie. Spustitelný je s mírnými problémy i z Windows XP. Lokalizace do češtiny není známa.

V Mosaicu nebylo možné nastavit fonty. Proto se objevovaly problémy s jazyky využívajícími jinou znakovou sadu, češtiny nevyjímaje. Na webu Čeština.cz je k dispozici návod, jak tento neduh vyřešit.

Jako „Killer application“ je označován software, který hraje velmi významnou úlohu ve spotřebitelském výběru produktů, například celého PC. V praxi to vypadalo tak, že si kupující pořídil počítač právě kvůli tomuto programu. Někdy se uvádí,[5] že Mosaic mezi tuto skupinu programů patřil.

Chronologie[editovat | editovat zdroj]

verze datum uveřejnění krátký popis změn
0.1 březen  1993 První veřejná pre-release Mosaicu, dostupná pod UNIXem na X-Window.
0.5 23. leden 1993 První veřejná release Mosaicu, opět pouze pod Unixem.
1.0 listopad 1993 Toto je první veřejné sestavení Mosaic. V této době ještě HTML 2.0 specifikace neexistovala a funkce, které Mosaic podporoval, se bohužel s pozdější specifikací značně rozcházely. Portováno na ostatní OS (Aleks Totic se zasloužil o přepsání na Apple Macintosh).
2.0 alfa 1 leden 1994 První alfa verze Mosaic 2.0. Podporovala HTML 2.0 Forms.
2.0 alfa 2 únor 1994 Opravena chyba v <TEXTAREA>.
2.0 alfa 3 duben 1994 Přidána podpora tagů <STRONG> a <EM>.
2.0 alfa 8 prosinec 1994 První významnější podpora tagů ze specifikace HTML 3.0.
2.0 beta 1 březen 1995 Přidána podpora tlačítek s vlastním popiskem a tag <XMP>.
2.0 beta 4 květen 1995 Umožňuje zarovnávat hlavičky a odstavce (tag <P>).
2.0 final beta červenec 1995 Podporoval mnohá rozšíření z <BODY>, <HR>, a <CENTER> z Netscape 1.1.
2.0 listopad 1995 Finální verze Mosaic 2.0. Poněkud opožděně přidává podporu velké části specifikace HTML 2.0. Zná element <BASE> a atribut alt u tagu <IMG>. Dále přidává podporu málo známého tagu <SOUND> a z Internet Exploreru <BGSOUND>.
2.1 leden 1996 Podpora obrázkových map.
3.0 beta 2 duben 1996 Dostupný pouze pro Macintosh platformu, měl reprezentovat změny, které se v nové verzi objeví.
3.0 beta 4 září 1996 Stále pod Macintoshem, pouze opravuje chyby.
3.0 leden 1997 Dostupný pro všechny platformy. Finální verze Mosaic z NCSA. Zlepšuje podporu tabulek, ale nedovoluje vkládat tabulky vnořené.
Údaje byly použity z [6] respektive z [7] přičemž si některé informace navzájem z dalších zdrojů nesouhlasí!

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mosaic na anglické Wikipedii.

 1. http://www.livinginternet.com/w/wi_mosaic.htm
 2. http://businessworld.cz/veda-a-historie/historie-netscape-communications-corporation-1638
 3. http://www.infres.enst.fr/~dauphin/mMosaic/copyrights/ncsa.txt
 4. http://www.dsl.cz/clanky-dsl/clanek-782/historie-internetovych-prohlizecu-i-internet-explorer
 5. http://www.zive.cz/Clanky/Historie-webovych-prohlizecu-cast-2---WorldWideWeb-a-Mosaic/sc-3-a-127213/default.aspx
 6. http://www.blooberry.com/indexdot/history/mosaic.htm
 7. http://www.eskimo.com/~bloo/indexdot/history/mosaic.htm

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]