Opera Mini

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Opera Mini
Logo
Wikipedia in Opera Mini.jpg
VývojářOpera Software
První vydání10. srpna 2005
Aktuální verze53.2.2254.55976 (8. února 2021)
PlatformaBlackBerry OS
iOS
Java ME
Symbian OS
Windows Mobile
Windows Phone
Android
Vyvíjeno vC++, Java a Pike
Typ softwarumobilní prohlížeč
Licencefreeware
Webwww.opera.com/mobile/mini
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Webová stránka v Opeře Mini na displeji mobilního zařízení

Opera Mini je webový prohlížeč vyvíjený společností Opera Software určený pro mobilní zařízení (mobilní telefon, PDA). Je naprogramovaný v jazyce Java (platforma Java ME).

Nejedná se o klasický prohlížeč, ale spíše o grafický terminál. Požadovaná stránka je vzhledově i datově upravena na speciálním serveru a poté poslána na mobilní zařízení ve formátu OBML (Opera Binary Markup Language). Zde ji Opera Mini zobrazí na displeji dle jeho rozlišení. Je-li původní dokument formátován pomocí kaskádových stylů, server upravující stránku je akceptuje, ovšem v omezené míře. Záleží také na používané verzi prohlížeče. Verze 2.0 zobrazí nadpis jakékoli úrovně jako normální tučný text, verze 4.1 si poradí i s absolutním pozicováním.

Opera Mini podporuje zobrazení obrázků ve formátech JPG, PNG, ICO a statický GIF. Dále je omezeně podporován JavaScript, který je vykonáván na straně serveru. Nepodporuje např. ActionScript, animovaný GIF (zobrazí se ale nepohybuje) nebo online přehrávání videa.

Existují i neoficiální modifikace tohoto prohlížeče vyvíjené v Rusku, tzv. Opera Mini mod. Oproti oficiálním verzím obsahují více funkcí, např. FTP klient, kopírování textu, uživatelské nastavení barev nebo textové šablony.

Nejnovější oficiální verze: 8.0 Nejnovější modifikovaná verze: 4.5

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]