Ondřej Trojer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Obrázek Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načíst a přidat do článku. Pro rychlejší přidání obrázku můžete přidat žádost i sem.
WikiProjekt Fotografování
Ondřej Trojer
Narození25. září 1648 nebo 25. října 1648
Kralovice
Úmrtí18. července 1699 (ve věku 50 let)
Plasy
Povoláníopat
Nábož. vyznáníkatolická církev
Funkceopat
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Ondřej Trojer (též Andreas Troyer; 25. října 1648, Kralovice18. července 1699, Plasy) byl v letech 1681–1699 opat cisterciáckého kláštera v Plasích.

Po studiu filosofie a kanonického práva na koleji sv. Bernarda v Praze se stal superiorem semináře, posléze profesorem a rektorem koleje. Noviciát absolvoval v Plasích pod vedením P. Schimanna. Plaským opatem byl zvolen 31 hlasy dne 13. září 1681. Od roku 1685 působil jako vizitátor a generální vikář cisterciácké provincie pro Čechy, Moravu a obojí Lužici.

Opat Trojer započal barokní přestavbu kláštera novou stavbou prelaturysýpky, založil v Mariánské Týnici proboštství, také nechal přestavět a zvětšit tamější kostel, ke kterému připojil ambitové nádvoří se zvonicí. Osídlil pusté vsi Kopidlo, Hradecko, Hubenov, na pozemcích zaniklých vsí Doubravice a Šebíkov založil Trojany, u zaniklé vsi Těškov založil Ondřejov (Trojany i Ondřejov jsou pojmenované právě po něm), stavěl nový hospodářský dvůr v Lomanech a začal také s výstavbou chalup na Hadačce.

Byl mimo jiné i poradcem tehdejšího císaře Leopolda I. při mezinárodních jednáních.

Opati plaského kláštera
Předchůdce:
Benedikt Engelken
16811699
Ondřej Trojer
Nástupce:
Evžen Tyttl