Ondřej Škoch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ondra Škoch
Ondřej Škoch (spolu s bratrem Štěpánem Škochem) na koncertě v Jihlavě v červnu 2011.
Ondřej Škoch (spolu s bratrem Štěpánem Škochem) na koncertě v Jihlavě v červnu 2011.
Základní informace
Rodné jménoOndřej Škoch
PřezdívkaŽlutej kejs
Narození8. duben 1979
PůvodPraha, Československo
Žánryrockpop jazz folk clasic etno hip hop
Povoláníkytarista, hudební skladatel, baskytarista, producent, zpěvák
Nástrojebaskytara, kytara
Aktivní roky2001 – dosud
Příbuzná témataChinaski, Štěpán Škoch
Webhttp://www.ondraskoch.cz, https://www.kapelanaporad.cz/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ondřej Škoch (* 8. dubna 1979, Praha, Československo) je český kytarista, baskytarista, hudební skladatel, zpěvák a producent. V letech 2001–2017 byl členem hudební skupiny Chinaski, kde hrál na baskytaru, kytaru a zpíval. Vystudoval konzervatoř Jaroslava Ježka v Praze v oborech jazzová kytara a kompozice. Dále působí jako producent a skladatel reklamní, symfonické, scénické a písňové tvorby. Jeho vzory z baskytaristů jsou Tony Levin, Flea nebo Marcus Miller, z kytaristů Mike Stern, Pat Metheny nebo Joe Pass. Inspiraci hledá také u U2, Petera Gabriela, u skupiny Queen a skupiny Faith No More.[zdroj?]

2003 - Nitky[editovat | editovat zdroj]

Projekt Nitky je založen na zhudebnění básní Bohuslav Reynek a Suzanne Renaud v překladu a přebásnění Alice Škochové. Písně nahrála v tehdejším studiu Manon record šestičlenná skupina hudebníků (Ondřej Škoch – autor hudby, kytara, zpěv; Mařenka Tichá – violoncello; Petr Tichý – kontrabas; Vít Nermut – housle; Štěpán Škoch – soprán a tenor saxofon, příčná flétna; Jan Linhart – zobcová flétna, perkuse). Booklet CD vytvořil Jan Fabík na základě grafik malířky Jany Švábové.

2011 - První sníh[editovat | editovat zdroj]

Šest let vznikaly nové překlady básní Suzanne Renaud, které se staly základem pro novou desku Ondřeje Škocha s názvem První Sníh. V hudbě se propojují různé styly – od intimních poloh blízkých chansonu přes široké spektrum etno zvuků staré Indie až po elektrojazz. Ke spolupráci na CD byli přizváni přední jazzoví hudebníci, Jan Linhart (bicí) a Petr Tichý (kontrabas). Dále David Lanštof (bicí a perkuse) a dechový multiinstrumentalista a producent Štěpán Škoch, v jehož studiu All Senses Production byla deska v letech 2010–2011 nahrána. Produkce desky se ujal Darek Král, skladatel divadelní hudby a autor hudebního projektu Maya, který na desku zároveň nahrál klavír a klávesy. Speciálním hostem na albu První sníh jsou zpěvačky Tereza Hálová a Radka Kysilková. Booklet CD vytvořil grafik Jan Fabík, který zpracoval malby malířky Jany Švábové. Různorodost zaměření hudebníků, kteří se do projektu zapojili, se promítá do celkového vyznění desky.

2012 - Music Cluster[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2012 je Ondřej Škoch spoluzakladatelem podpůrného projektu pro kapely a interprety s názvem Music Cluster. Projekt podpořil například kapely Mrakoplaš, Maya, Narcotic Field, Bob Fliedr, Milada Karez, Sirkyskon, Magnetikum, Eva Matějovská nebo SanSet.

2014 - Prší na Habry[editovat | editovat zdroj]

CD Prší na Habry je v pořadí třetím a posledním projektem, který představuje zhudebněné básně francouzské básnířky Suzanne Renaud v překladu Alice Škochové. Album pokračuje v linii žánrové různorodosti předchozí desky První sníh, přichází však s výrazným speciálním hostem ovlivňujícím celkové vyznění desky, kterým je slovenská písničkářka Zuzana Homolová.

2019 - Řekni napořád[editovat | editovat zdroj]

„Na desce jsem začal pracovat krátce po odchodu z kapely Chinaski. Promítly se do ní události posledního roku. Každá ze skladeb vypráví příběh, a proto je deska něco jako mozaika prožitků a výpovědí. Tomu odpovídá i pestrost hudebních stylů,“ popisuje Ondřej Škoch. Album Řekni napořád začalo vznikat v létě 2018 a Škoch si k jeho realizaci pozval své hudební kolegy a přátele. Producenta Jiřího Maška, ex Chinaski dechovou sekci tvořenou Štěpánem Škochem a Petrem Kužvartem, zpěvačku Báru Polákovou, hráče na dechové nástroje Davida Ebena, jazzového klavíristu Ondřeje Kabrnu, kontrabasistu Petra Tichého a bubeníky Jana Linharta a Antonína Jínu. Album bylo natočeno ve studiích All Senses Production a Good Day Records.

Autorem textů písní je Alice Škochová. „Není to poprvé, co na desce spolupracuji s Alicí. Nejdřív vždy přijde text, který mě inspiruje k melodii. Stejně tomu bylo i na Řekni napořád, ovšem s jedinou výjimkou. Text a hudbu k titulní skladbě jsme psali prakticky zároveň, aniž bychom o tom věděli,“ doplnil Ondřej Škoch. Album obsahuje 12 autorských písní včetně dvou čistě instrumentálních skladeb. O grafickou podobu bookletu se postarali Lucie Loosová, Kateřina Fairaislová, Monika Myslivečková a Jáchym Grohman.

Na křtu CD zaznělo celé album Řekni napořád a také průřez tvorby Ondřeje Škocha z období, kdy působil v kapelách Chinaski, Nitky nebo Manon. Písně zazněly včetně smyčcového kvartetu a vokálního doprovodu v podání 17členné kapely. Pozvání přijali muzikanti a hudební kolegové David Eben, Marpo, Eva Matějovská a Petr Hanzlík, ti vystoupili jako hosté večera. Vybrané písně doprovodil farní sbor Schola sv. Václava.

Album vyšlo pod hlavičkou vydavatelství Good Day Records a k dostání je v digitální podobě na iTunes, Spotify, Deezer a v prodejní síti Bontonland.

2020 - Kapela Napořád[editovat | editovat zdroj]

V roce 2020 založil skupinu Napořád kde společně s ním působí také někdejší člen skupiny Chinaski trumpetista Petr Kužvart a zpěvačky Barbora Fialová a Josefína Čermáková. Na chystaném CD skupiny bude také spolupracovat britský producent Clint Murphy.


Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Jeho ženou je textařka a překladatelka Alice Škochová, která se kromě písňových textů věnuje také reklamní tvorbě.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]