Odo z Cluny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Odo z Cluny
Narození878
Le Mans
Úmrtí18. listopadu 942 (ve věku 63–64 let)
Tours
Povoláníspisovatel, hagiograf, muzikolog, hudební skladatel a benediktinský mnich
Nábož. vyznáníkatolická církev
FunkceAbbot of Cluny (Cluny)
abbot of Saint-Pons-de-Thomières
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatý Odo z Cluny (* kolem roku 878Le Mans18. listopadu 942Tours) byl druhý opat benediktinského opatství Cluny. Byl iniciátorem clunyjské reformy klášterů. V roce 1407 byl svatořečen.

Církevně-politické okolnosti[editovat | editovat zdroj]

Válečné výpady Saracénů na jihu a loupežné výpravy Vikingů na severu Evropy se dotýkaly také církevních institucí. Desetiletí strádání a nouze vedly k duchovnímu úpadku klášterů a hrozilo jejich zesvětštění. Clunyjské hnutí, které ovlivnilo celou Evropu, mělo vliv i na politické dění: mnoho papežů a biskupů šířilo reformní myšlenky založené na tezích Odona z Cluny, jenž měl až do sporů o investituru hrát významnou roli ve vzniklém sporu mezi papežskou a císařskou mocí.

Život[editovat | editovat zdroj]

Odo byl nejprve panošem u dvora Viléma Akvitánského. Po svém vstupu do řádu svatého Benedikta roku 909 studoval v Tours a Paříži. Na kněze byl vysvěcen v benediktinském klášteře Baume-les-Messieurs.

Duchovní činnost[editovat | editovat zdroj]

Roku 925 byl jmenován třetím opatem kláštera Aurillac, později však tento úřad přenechal svému koadjutorovi a následníkovi Arnulfovi.

Po smrti prvního opata Berna převzal Odo v roce 927 výhradní řízení kláštera založeného roku 909, nebo 910, který do té doby Berno vedl. Dbal na přísné dodržování řádových regulí, zavedl naprostou disciplínu, příkaz mlčení a velmi přísnou askezi. Odo přes odpor klášterních hodnostářů, avšak se souhlasem šlechty a Svatého stolce, dosáhl toho, že mnoho klášterů bylo podřízeno clunyskému opatství. Tím velmi vzrostl vliv reformních myšlenek.

Hudební činnost[editovat | editovat zdroj]

Odo se vedle svých řádových povinností věnoval také hudbě, komponoval chorály a sepisoval hudebněteoretická pojednání, mj. Dialogus de musica, v němž zavádí dodnes platná písmena pro názvy tónů Euklidova diatonického tónového systému, které znal od Boethia.

Hagiografie[editovat | editovat zdroj]

Odonův svátek je 18. listopadu, bývá znázorňován jako opat s knihou při službě chudým. Je patronem hudebníků. Je také vzýván v modlitbách za déšť a proti suchu.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Anne-Marie Bultot-Verleysen (vyd.): Vita sancti Geraldi Auriliacensis - Vita prolixior prima. Reihe: Subsidia Hagiographica No. 89, Édition critique, traduction française, introduction et commentaires; Société des Bollandistes, Bruxelles 1989, ISBN 2-87365-023-0.
  • Dialogus de musica. In: Gerbert Scriptores. I, S. 251–264.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Odo von Cluny na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Berno z Cluny
Znak z doby nástupu Opat v Cluny
927942
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Pons z Cluny