Octan vápenatý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Octan vápenatý
Octan vápenatý

Octan vápenatý

Obecné
Systematický název ethanoát vápenatý
Sumární vzorec (CH₃COO)₂Ca
Identifikace
Registrační číslo CAS
Vlastnosti
Molární hmotnost 157,989 2 u
Není-li uvedeno jinak, jsou použity
jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Octan vápenatý (též acetát vápenatý; systematický název ethanoát vápenatý) je vápenatá sůl kyseliny octové (ethanové). Má vzorec Ca(C2H3O2)2. V bezvodé formě je silně hygroskopický, běžnější je proto ve formě monohydrátu (Ca(CH3COO)2.H2O, CAS [5743-26-0]).

Přidá-li se k nasycenému roztoku octanu vápenatého ethanol, vznikne polotuhý hořlavý gel použitelný jako palivo pro vařiče.[1] Učitelé chemie někdy připravují "kalifornské sněhové koule", směs roztoku octanu vápenatého a ethanolu. Výsledný gel je bílý a lze ho vytvarovat tak, že vypadá jako sněhová koule.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k nízké ceně se před objevem kumenového procesu používal octan vápenatý jako výchozí surovina pro syntézu acetonu.[2] [3]

Octan vápenatý lze připravovat namáčením vaječných skořápek v octu. Dochází přitom k reakci : CaCO3 + 2CH3COOH → (CH3COO)2Ca + CO2 + H2O. Protože obě reagencia byla dostupná už v dávné minulosti, mohly být již kdysi pozorovány krystaly octanu vápenatého.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Při onemocnění ledvin může stoupat hladina fosfátůkrvi (nastává hyperfosfatémie), což vede k problémům s kostmi. Octan vápenatý váže fosfáty v potravě a snižuje tak jejich hladinu v krvi. Mezi vedlejší účinky této léčby patří žaludeční nevolnost.

Octan vápenatý se používá jako přídatná látka do potravin, jako stabilizátor, pufr a sekvestrant, hlavně v cukrovinkách. Také neutralizuje fluorid ve vodě.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Calcium acetate na anglické Wikipedii.

  1. "Canned Heat" at Journal of Chemical Education "Chemistry comes alive!"
  2. Leo Frank Goodwin and Edward Tyghe Sterne. Losses Incurred in the Preparation of Acetone by the Distillation of Acetate of Lime.. Industrial & Engineering Chemistry. 1920, roč. 12, čís. 3, s. 240–243. DOI:10.1021/ie50123a012. 
  3. E. G. R. Ardagh, A. D. Bbarbour, G. E. McClellan, and E. W. McBride. Distillation of Acetate of Lime.. Industrial & Engineering Chemistry. 1924, roč. 16, čís. 11, s. 1133–1139. DOI:10.1021/ie50179a013.