Obyvatelstvo Afghánistánu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Etnolingvistické skupiny v zemi

Populace Afghánistánu čítala asi 32 milionů lidí v roce 2015, což zahrnuje i 2,7 milionu afghánských občanů, kteří žijí přechodně v Pákistánu a Íránu. Obyvatelstvo je složeno z mnohanárodních a mnohajazyčných společností, což odráží jeho místo na křižovatce historických obchodních a invazních tras mezi střední, jižní a západní Asií. Nejpočetnější etnickou skupinou jsou Paštunové, následováni Tádžiky, Hazáry, Uzbeky, Ajmaky, Turkmeny, Balúči a dalšími.[1]

Jazyky[editovat | editovat zdroj]

Paštština a dárí (afghánská perština) jsou úředními jazyky země. Darí se nejvíce používá v oblastch, kde převažují Tádžikové a Hazárové, zatímco paštština v paštúnských kmenových oblastech na jih od pohoří Hindúkuš. Uzbečtina a turkmenština je používána na severu země. Menší skupiny v různých částech země hovoří asi 30 dalšími jazyky. Mnohajazyčnost je běžná po celé zemi, hlavně v největších městech.

Náboženství[editovat | editovat zdroj]

Islám vyznává asi 99% obyvatel země. Odhadem je 80–90% populace sunnitská a náleží k hanífovské islámské právní škole, zatímco 7–19% jsou ší'ité; většina z nich náleží k dvanáctníkům a menší počet ke skupině Ismá'ílíja. Zbylé 1% či méně vyznává jiná náboženství jako sikhismus a hinduismus. Vyjma městské populace ve velkých městech je většina Afghánců uspořádána do kmenových a dalších příbuzenských společenstev na bázi skupin, které mají své tradiční zvyky, například paštúnválí. Většina obyvatel také žije ve venkovských oblastech a věnuje se zemědělství.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]