Novosibirská zoologická zahrada

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Novosibirská zoologická zahrada
Новосибирский зоопарк
Liger v Novosibirské zoo
Liger v Novosibirské zoo
Stát RuskoRusko Rusko
Město Novosibirsk
Datum založení 1947
Zaměření chovu kočkovití, lasicovití
Počet druhů 770
Počet zvířat 11 000
Vyhledávané druhy irbis (symbol zoo)
Rozloha 63 ha
Souřadnice
Novosibirská zoologická zahrada Новосибирский зоопарк
Novosibirská zoologická zahrada
Новосибирский зоопарк
Oficiální webové stránky

Novosibirská zoologická zahrada (rusky Новосибирский зоопарк) je jedna z největších zoologických zahrad Ruska. Zaujímá plochu 63 ha, roku 2016 zde chovali okolo 11 tisíc zvířat 770 různých druhů, z nichž je více než 350 zaneseno do červené knihy ohrožených druhů. Zaměřují se zde zejména na chov zvířat z řádu kočkovitých a lasicovitých.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1933 vznikla v Novosibirsku Západosibiřská krajská dětská technická a zemědělská stanice s nevelkým zookoutkem. Jejím vědeckým vedoucím se stal zoolog a spisovatel Maxim Dmitrijevič Zvěrcev. Roku 1937 zde chovali 50 druhů ptáků a 35 druhů jiných zvířat. Žáci se sem nechodili pouze dívat, ale také provádět výzkumy, k čemuž zde sloužila zoologická laboratoř.

Po napadení Sovětského svazu nacistickým Německem byla evakuována řada zvířat ze zoologických zahrad a cirkusů v západních částech SSSR právě sem do Novosibirsku. Zvířata byla umístěna do zdejších garáží. Ačkoliv se jednalo o velmi provizorní podmínky, místní lidé si zvěřinec záhy oblíbili.

Když válka skončila, místní se nechtěli se zvířaty rozloučit. Z iniciativy M. D. Zvěrceva byla proto na území technické a zemědělské stanice založena 29. srpna 1947 Novosibirská zoologická zahrada. Jednalo se o první zoologickou zahradu na Sibiři, dlouho zůstala jediná. Začínala s 34 druhy savců a 20 druhy ptáků.

Zoologická zahrada postupně rostla, byť podmínky zůstávaly dlouho nevyhovující. Prvním exotickým druhem, který se v Novosibirsku roku 1957 objevil, byly andulky vlnkované (tehdy ještě velmi vzácné).

Ačkoliv se již od roku 1949 hovořilo o výstavbě nového důstojného areálu na kraji města, přesun do nových prostor probíhal postupně až v letech 1983-2005.

Od roku 2004 chová zoologická zahrada ligery, křížence lva a tygra.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Новосибирский зоопарк na ruské Wikipedii.