Nikolaj Kedrov mladší

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nikolaj Kedrov mladší
Základní informace
Narození 1905
Ruské impérium
Úmrtí 1981 (ve věku 75–76 let)
Paříž
Povolání hudební skladatel a zpěvák
Rodiče Nikolaj Kedrov starší
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nikolaj Nikolajevič Kedrov mladší (rusky Николай Николаевич Кедров-сын, v emigraci též Nikolaï N. Kedroff, 1905/19061981, Paříž) byl ruský skladatel pravoslavné duchovní hudby. Byl synem skladatele duchovní hudby Nikolaje Kedrova staršího.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se roku 1905 (či 1906)[1] Nikolaj Nikolajevič Kedrov se narodil jako syn ruského skladatele duchovní hudby Nikolaje Nikolajeviče Kedrova staršího. Byl přijat na Petrohradskou konzervatoř v oboru klavír. Po bolševické revoluci s rodinou emigroval do Berlína, kde pokračoval ve studiu v oboru dirigování a následně se přestěhoval do Paříže, kde dokončil hudební studium na Ruské konzervatoři Sergeje Rachmaninova. V roce 1929 nastoupil jako zpěvák do "Kedrovova kvarteta", které založil jeho otec ještě před revolucí v Rusku.

Před druhou světovou válkou vstoupil do francouzské armády a získal francouzské občanství. Na počátku války byl zajat a deportován do říše, odkud se vrátl po válce. Po smrti otce ve druhé polovině 40. let Nikolaj Kedrov mladší obnovil činnost "Kedrovova kvarteta", které se svým repertoárem orientovalo především na ruskou duchovní pravoslavnou hudbu. Kvarteto pod vedením N. Kedrova mladšího působilo do roku 1975 a odzpívalo přes tři tisíce koncertů ve Francii i v dalších zemích Evropy a v USA.

Kedrov se rovněž zabýval komponováním a harmonizací duchovních skladeb. V Londýně vydal dva sborníky liturgických zpěvů s názvy "Литургия" (Liturgie) a "Всенощное бдение" (Celonoční bdění), v nichž jsou otištěny jeho vlastní skladby a skladby ruských skladatelů v exilu.

Nikolaj Kedrov mladší zemřel v roce 1981 v Paříži.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Кедров Николай Николаевич (младший) [online]. РЕЛИГИОЗНЫЕ ДЕЯТЕЛИ РУССКОГО ЗАРУБЕЖЬЯ, rev. 2017-5-10 [cit. 2019-08-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Кедров Николай Николаевич (младший) [online]. РЕЛИГИОЗНЫЕ ДЕЯТЕЛИ РУССКОГО ЗАРУБЕЖЬЯ, rev. 2017-5-10 [cit. 2019-08-05]. Dostupné online. (rusky) 
  • Кедров Николай Николаевич (отец и сын) [online]. CXmusic.org [cit. 2019-08-20]. Dostupné online. (rusky)