Nikolaj Kedrov starší

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nikolaj Kedrov starší
Kedroff NN starsh.jpg
Základní informace
Narození 28. října 1871
Petrohrad
Úmrtí 2. února 1940 (ve věku 68 let)
Paříž
Příčina úmrtí nemoc
Místo pohřbení Ruský hřbitov v Sainte-Geneviève-des-Bois
Žánry duchovní hudba
Povolání zpěvák, operní pěvec a hudební skladatel
Nástroje hlas
Hlasový obor baryton
Děti Nikolaj Kedrov mladší
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nikolaj Nikolajevič Kedrov, starší (rusky Николай Николаевич Кедров-старший, 28. října 1871, Petrohrad Ruské impérium2. února 1940 Paříž) byl ruský operní pěvec, skladatel duchovní hudby a otec Nikolaje Kedrova mladšího. Jednou z jeho nejznámějších skladeb je hudební úprava staroruského textu Otče náš pro čtyřhlasý sbor a capella.

Život[editovat | editovat zdroj]

Nikolaj Nikolajevič Kedrov se narodil v Petrohradu v rodině pravoslavného duchovního (protojereje). Absolvoval kurz Imperátorského pěveckého sboru a poté byl sbormistrem v Bezplatné hudební škole Milije Alexejeviče Balakireva. V letech 1894–1897 studoval zpěv na Petrohradské konzervatořiS. I. Gabela. Od roku 1896 byl členem Petrohradské společnosti hudebních setkání a vystupoval v operních představeních na scéně petrohradské konzervatoře. Od roku 1899 pak účinkoval v koncertech Kroužku milovníků ruské hudby.

V letech 1897–1899 a částečně i v roce 1900 byl sólistou Moskevské soukromé ruské opery a od Roku 1899 debutoval ve Velkém divadle v roli Valentina v Gounodově opeře Faust a Markétka. Od roku 1902 působil v Mariinském divadle v Petrohradě.

Jeho ženou se stala zpěvačka Mariinského divadla Sofia Nikolajevna Gladká (1875–1965). Jejich syn Nikolaj Nikolajevič Kedrov mladší pokračoval v otcově tradici. Dcera Jelizavěta (později Lila Kedrova) vynikla jako francouzská filmová herečka.

V roce 1897 založil mužské vokální kvarteto (Petrohradské ruské vokální kvarteto). Jejich první koncert se konal v roce 1898 v sále Petrohradské konzervatoře. Repertoár souboru tvořily ruské lidové písně, balady i ruská operní hudba. Liturgická hudba se objevovala v jejich repertoáru postupně. Kvartet úspěšně cestoval Evropou. Účastnil se operního festivalu pořádaného Sergejem ĎagilevemPaříži. V roce 1914 natočili v Londýně hudební album se světoznámým pěvcem Šaljapinem. Od roku 1904 učil Kedrov na petrohradské konzervatoři sólový i sborový zpěv, v roce 1915 byl jmenován profesorem. V této funkci setrval až do roku 1923, kdy s celou rodinou emigroval.

Zpočátku žili v Berlíně, ale v roce 1928 se usídlili v Paříži. Kedrov učil na Ruské konzervatoři Segeje Rachmaninova a obnovil vokální kvartet pod názvem Quatuor Kedroff. Jeho repertoár se soustředil na liturgické zpěvy Ruské pravoslavné církve. V tomto směru se ubírala i jeho kompoziční činnost. Jeho nejznámější skladbou je pravoslavná verze modlitby Otčenáš. S kvartetem podnikal koncertní turné po Evropě i Severní Americe.

Nikolaj Kedrov zemřel v Paříži 2. února 1940 ve věku 68 let. Je pohřben na Ruském hřbitově v Sainte-Geneviève-des-Bois. Vokální kvartet po jeho smrti převzal syn Nikolaj.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]