Nikola Mirkov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nikola Mirkov
Nikola Mirkov INDEX Budimpesta 1909.1913.jpg
Narození 13. května 1890
Úmrtí 23. července 1957 (ve věku 67 let)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Průkaz Nikoly Mirkova na technické škole ve Vídni

Nikola Mirkov (v srbské cyrilici Никола Мирков; 13. května 1890, Novi Sad, Rakousko-Uhersko23. července 1957, Curych, Švýcarsko) byl srbský/jugoslávský inženýr, autor modernizace kanálu Dunaj-Tisa-Dunaj.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Studoval v Novém Sadu, později techniku ve Vídni i v Budapešti. V meziválečném období se zabýval rozvojem a modernizací inženýrských sítí v Novém Sadu; podílel se na stavbě kanalizace, vybudování mostu přes Dunaj, přístavu i přestavby místního železničního uzlu (uskutečněné až po druhé světové válce).[zdroj?] Zajímal se o odvodňování mokřad, kterých bylo v oblasti jižní Vojvodiny nemálo. Účastnil se Pařížské mírové konference v roce 1946, kde jako odborník na vodohospodářství komentoval případné úpravy hranic s ohledem na vodní toky.

Svoji ideu transformace malého a velkého báčského kanálu; propojení a rozšíření vypracoval v roce 1947 a následně představil zástupcům Autonomní oblasti Vojvodina. Tehdejší oblastní vláda jej zařadila do svého pětiletého plánu rozvoje a vyčlenila na jeho výstavbu 4,5 miliardy jugoslávských dinárů. Během první fáze příprav kanálu navázal spolupráci s experty z USA, Itálie i Francie. Sám sice musel přetrpět zastavení prací kvůli zhoršené politické situaci v zemi (roztržka Tita se Stalinem v roce 1948), mohutná sucha, která však Vojvodinu postihla v letech 1950 a 1952, (a kvůli kterým musela Jugoslávie dovážet obilí ve velkém ze zahraničí)[zdroj?] však donutila tehdejší politické představitele práce na kanálu obnovit.

Mirkov se dokončení stavebních prací nedočkal. Zemřel 23. července 1957 ve švýcarském Curychu.