Nigel Hawthorne

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nigel Hawthorne CBE
Narození 5. dubna 1929
Spojené království Coventry, Warwickshire, Anglie
Úmrtí 26. prosince 2001 (ve věku 72 let)
Spojené království Radwell, Hertfordshire, Anglie
Aktivní roky 1950–2001
Partner/ka Trevor Bentham
Významné role Humphrey Appleby v Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére
Český dabing František Němec
Cena BAFTA
Nejlepší herec
1996 – Šílenství krále Jiřího
Nejlepší televizní herec
1997 – The Fragile Heart
Nejlepší vystoupení v estrádě
1982, 1983 – Jistě, pane ministře
1987, 1988 – Jistě, pane premiére

Sir Nigel Hawthorne (5. dubna 1929 Coventry, Warwickshire26. prosince 2001 Radwell, Hertfordshire) byl britský herec, známý pro své úspěšné ztvárnění role stálého tajemníka ministerstva Humphreyho Applebyho v britském sitcomu osmdesátých let televize BBC Jistě, pane ministře a na něj bezprostředně navazujícím Jistě, pane premiére. Je nositelem Řádu britského impéria.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Nigel Hathorne se narodil 5. dubna roku 1929 v Coventry do rodiny lékaře Charlese Barnarda Hawthorna a Agnes Rosemeryové. Již ve věku tří let se s rodiči přestěhoval do Jihoafrické republiky. Zde v Kapském Městě vystudoval katolickou školu a univerzitu a začal se věnovat divadlu. Jeho divadelním debutem se stala v roce 1950 hra The Shop at Sly Corner.

Po svém návratu do vlasti o rok později Hawthorne spolupracoval s Joan Littlewoodovou na inscenaci jejího souboru Jaká krásná válka.[1] Byl stálým členem repertoáru londýnského divadla Royal Court, oceňována byla jeho role ve hře Early Morning.[1] Na televizní obrazovce ho diváci mohli spatřil poprvé roku 1963[1], jeho prvním filmovým výstupem se stal Young Winston, životopisný film o bývalém ministerském předsedovi režiséra Richarda Attenborougha.

Nigel Hawthorne se objevil i na Broadwayi, a to v shakespearovské komedii Jak se vám líbí. Nejvíce si ho však diváci pamatují pro jeho roli stálého tajemníka Humphreyho Applebybo v sériích Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére, za kterou získal čtyři ceny BAFTA. Jeho hlavní role v divadelní a filmové hře Allana Bennetta Šílenství krále Jiřího mu vynesla další cenu BAFTA, Olivierovu cenu (1992) a nominaci na Oscara.[2] Naposledy si zahrál v inscenaci Krále Leara divadla Royal Shakespeare Theatre. Svůj hlas také propůjčil kresleným postavičkám z filmů Walta Disneyho.

V roce 1987 byl vyznamenán Řádem britského impéria a roku 1999 povýšen do šlechtického stavu. Nikdy se netajil svou homosexualitou a i na významné společenské akce chodil se svým dlouholetým partnerem, spisovatelem Trevorem Benthamem. Celý život se věnoval charitě a to zejména ve prospěch dětí. Po dlouhé nemoci (rakovina slinivky břišní) zemřel na infarkt ve svých 72 letech.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nigel Hawthorne na anglické Wikipedii.

  1. a b c Jistě, pane ministře, divadelní program Divadla Na Vinohradech (2006), s. 20
  2. Ocenění

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]