Warwickshire

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Warwickshire
Kenilworthský hrad
Warwickshire – znak
znak
Warwickshire – vlajka
vlajka
Geografie
Poloha v rámci Anglie
Poloha v rámci Anglie
Hlavní městoWarwick
Souřadnice
Rozloha1 975,1 km²
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel607 604 (2022)
Hustota zalidnění307,6 obyv./km²
Národnostní složení92,8 % běloši
4,6 % Asijci
1,5 % míšenci
0,8% černoši[zdroj?]
Správa regionu
StátSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Nadřazený celekWest Midlands
Druh celkuceremoniální a nemetropolitní hrabství
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2GB-WAR
NUTSUKG13
Oficiální webwww.warwickshire.gov.uk
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Warwickshire ([vóvikš], zkráceně Warks nebo Warwicks) je vnitrozemské nemetropolitní hrabství v centrální Anglii. Sídlem hrabství je Warwick, největším městem je však Nuneaton na severu hrabství. Současné hranice jsou značně změněné od historického hrabství. Warwickshire je nejpravděpodobnějším rodištěm Williama Shakespeara pocházejícího ze Stratfordu nad Avonou. Z hrabství pochází i literární postavy jako George Eliot (z Nuneatonu), Rupert Brooke (z Rugby) nebo Michael Drayton (z Hartshillu).

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Mapa správních obvodů

Warwickshire na severozápadě sousedí s metropolitním hrabstvím West Midlands a se Staffordshire, s Leicestershire na severovýchodě, Northamptonshire na východě, Worcestershire na západě, Oxfordshire na jihu, Gloucestershire na jihovýchodě.

Většina obyvatel obývá severní a centrální část hrabství. Trhovecká města na severu a východě oblasti Atherstone, Bedworth, Nuneaton, a Rugby prošla v období průmyslové revoluce rozvojem. Hlavními průmyslovými odvětími byla těžba uhlí, textilní průmysl, strojírenství a výroba cementu. Těžký průmysl je však na trvalém ústupu a je nahrazován distribučními centry, lehkým průmyslem a službami. Městy s turistickým potenciálem jsou Leamington Spa, Stratford nad Avonou, Alcester a Warwick.

Jih hrabství je venkovskou krajinou s malými sídly, jako např. Cotswolds. Nejvyšším bodem území je Ebrington Hill na hranicích s Gloucestershire. Na severu je Warwickshire mírně zvlněnou krajinou s nejsevernější obcí No Man's Heath, je vzdálena pouze 50 km od okraje národního parku Peak District.

Ve Warwickshire nejsou velká města, obě, Coventry i Birmingham, byla začleněna do hrabství West Midlands v roce 1974. Největšími městy ve Warwickshire byly v roce 2004: Nuneaton (77 500 obyv.), Rugby (62 700), Leamington Spa (45 300) a Bedworth (32 500). Stratford, Warwick a Kenilworth nepřekračují hranici 20 000 obyvatel, menší města Atherstone, Alcester, Coleshill, Southam, Bulkington, Polesworth, Kingsbury, Henley-in-Arden, a obce Studley, Shipston a Whitnash mají mezi 5 000 až 12 000 obyvateli.

Historické hranice[editovat | editovat zdroj]

Stratford nad Avonou

Historický Warwickshire zahrnoval i území nynějšího Coventry, Forest of Arden, Solihullu a většiny Birminghamu, tyto byly roku 1974 převedeny do regionu West Midlands. Roku 1986 byla správa hrabství West Midlands rozdělena mezi města Birmingham, Coventry a Solihull, hrabství West Midlands ale stále formálně existuje.

Coventry bylo součástí Warwickshire několikrát v historii, rovněž jižní hranice se posouvala. Město Tamworth bylo v minulosti rozděleno mezi Warwickshire a Staffordshire, ale od roku 1888 bylo celé postoupeno do Staffordshire.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Warwickshire bylo součástí království Mercia v počátcích 11. století. První písemná zmínka o Warwickshire je z roku 1001, Waeinewiscscr pojmenováno po hradu Warwick (znamenalo „obydlí u jezu“). Ve středověku Warwickshire dominovalo městem Coventry, v té době jedním z největších v Anglii, platilo za srdce anglického obchodu textilem. Warwickshire sehrálo klíčovou roli v Anglické občanské válce, v bitvě o Edgehill. Během průmyslové revoluce se stala města Birmingham a Coventry jedněmi z nejprůmyslovějších oblastí Británie s rapidním růstem počtu obyvatel.

Hlavní sídla[editovat | editovat zdroj]

Seznam největších sídel ve Warwickshire, zahrnuje sídla přes 5000 obyvatel:

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Níže je tabulka uvádějící strukturu hospodářství Warwickshiru. Hodnoty jsou v milionech liber šterlinků.

Rok Přidaná hodnota Zemědělství Průmysl Služby
1995 5063 153 1717 3193
2000 7150 125 2196 4829
2003 8142 159 2054 5928

Místní samospráva[editovat | editovat zdroj]

Distrikty Warwickshire

Stejně jako ve většině hrabství jsou i zde dvě úrovně místní samosprávy. Hrabství má úřad ve Warwicku, tomu je podřízeno pět oblastních úřadů s vlastními spravovanými územími. Jedná se o distrikty:

  1. North Warwickshire (sídlo Atherstone)
  2. Nuneaton and Bedworth
  3. Rugby
  4. Stratford nad Avonou
  5. Warwick (sídlo Leamington Spa)

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Warwickshire je svou polohou ve středu Anglie předurčeno k husté síti komunikací celostátního charakteru.

Silnice[editovat | editovat zdroj]

Dalšími silnicemi nadregionálního charakteru jsou silnice A45 (Rugby-Coventry-Birmingham-hrabství Northamptonshire). Silnice A46 (spojující M40 s M6 přes Warwick, Kenilworth a Coventry) a silnice A452 Leamington–Birmingham.

Železnice[editovat | editovat zdroj]

Pendolino dopravce Virgin Trains míjí nákladní vlak společnosti EWS na trati West Coast Main Line v hrabství Warwickshire

Další železnicí ve Warwickshire je Birmingham-Nuneaton-Leicester s mezilehlou zastávkou Water Orton poblíž Coleshill.

Frekventovanou větví příměstských osobních vlaků je dráha Birmingham – Stratford nad Avonou.

Největším městem Warwickshire bez nádraží je Kenilworth. Přestože leží na provozované trati Leamington – Coventry, zdejší stanice byla uzavřena v šedesátých letech v rámci Beechingovy reformy. Nyní jsou snahy o obnovu stanice.

Vodní kanály[editovat | editovat zdroj]

Oxford Canal v Napton-on-the-Hill

Řeka Avon je splavná na sever od Stratfordu. Plány na splavnění řeky po Warwick neprošly přes odpor místních občanů.

Turisticky zajímavá místa[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Warwickshire na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]