Warwickshire

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Warwickshire
Kenilworthský hrad
Warwickshire – znak
znak
Warwickshire – vlajka
vlajka
Geografie
Poloha v rámci Anglie
Poloha v rámci Anglie
Hlavní městoWarwick
Souřadnice
Rozloha1 975,078 7 km²
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel571 010 (2018)
Hustota zalidnění289,1 obyv./km²
Národnostní složení92,8 % běloši
4,6 % Asijci
1,5 % míšenci
0,8% černoši[zdroj?]
Správa regionu
Nadřazený celekWest Midlands
Druh celkuceremoniální a nemetropolitní hrabství
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2GB-WAR
NUTSUKG13
Oficiální webwww.warwickshire.gov.uk
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Warwickshire ([vóvikš], zkráceně Warks nebo Warwicks) je vnitrozemské nemetropolitní hrabství v centrální Anglii. Sídlem hrabství je Warwick, největším městem je však Nuneaton na severu hrabství. Současné hranice jsou značně změněné od historického hrabství. Warwickshire je nejpravděpodobnějším rodištěm Williama Shakespeara pocházejícího z Stratford-upon-Avon. Z hrabství pochází i literární postavy jako George Eliot (z Nuneatonu), Rupert Brooke (z Rugby) nebo Michael Drayton (z Hartshillu).

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Mapa správních obvodů

Warwickshire na severozápadě sousedí s metropolitním hrabstvím West Midlands a se Staffordshire, s Leicestershire na severovýchodě, Northamptonshire na východě, Worcestershire na západě, Oxfordshire na jihu, Gloucestershire na jihovýchodě.

Většina obyvatel obývá severní a centrální část hrabství. Trhovecká města na severu a východě oblasti Atherstone, Bedworth, Nuneaton, a Rugby prošla v období průmyslové revoluce rozvojem. Hlavními průmyslovými odvětími byla těžba uhlí, textilní průmysl, strojírenství a výroba cementu. Těžký průmysl je však na trvalém ústupu a je nahrazován distribučními centry, lehkým průmyslem a službami. Městy s turistickým potenciálem jsou Leamington Spa, Stratford-upon-Avon, Alcester a Warwick.

Jih hrabství je venkovskou krajinou s malými sídly, jako např. Cotswolds. Nejvyšším bodem území je Ebrington Hill na hranicích s Gloucestershire. Na severu je Warwickshire mírně zvlněnou krajinou s nejsevernější obcí No Man's Heath, je vzdálena pouze 50 km od okraje národního parku Peak District.

Ve Warwickshire nejsou velká města, obě, Coventry i Birmingham, byla začleněna do hrabství West Midlands v roce 1974. Největšími městy ve Warwickshire byly v roce 2004: Nuneaton (77 500 obyv.), Rugby (62 700), Leamington Spa (45 300) a Bedworth (32 500). Stratford, Warwick a Kenilworth nepřekračují hranici 20 000 obyvatel, menší města Atherstone, Alcester, Coleshill, Southam, Bulkington, Polesworth, Kingsbury, Henley-in-Arden, a obce Studley, Shipston a Whitnash mají mezi 5 000 až 12 000 obyvateli.

Historické hranice[editovat | editovat zdroj]

Historický Warwickshire zahrnoval i území nynějšího Coventry, Forest of Arden, Solihullu a většiny Birminghamu, tyto byly roku 1974 převedeny do regionu West Midlands. Roku 1986 byla správa hrabství West Midlands rozdělena mezi města Birmingham, Coventry a Solihull, hrabství West Midlands ale stále formálně existuje.

Coventry bylo součástí Warwickshire několikrát v historii, rovněž jižní hranice se posouvala. Město Tamworth bylo v minulosti rozděleno mezi Warwickshire a Staffordshire, ale od roku 1888 bylo celé postoupeno do Staffordshire.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Warwickshire bylo součástí království Mercia v počátcích 11. století. První písemná zmínka o Warwickshire je z roku 1001, Waeinewiscscr pojmenováno po hradu Warwick (znamenalo „obydlí u jezu“). Ve středověku Warwickshire dominovalo městem Coventry, v té době jedním z největších v Anglii, platilo za srdce anglického obchodu textilem. Warwickshire sehrálo klíčovou roli v Anglické občanské válce, v bitvě o Edgehill. Během průmyslové revoluce se stala města Birmingham a Coventry jedněmi z nejprůmyslovějších oblastí Británie s rapidním růstem počtu obyvatel.

Hlavní sídla[editovat | editovat zdroj]

Seznam největších sídel ve Warwickshire, zahrnuje sídla přes 5000 obyvatel:

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Níže je tabulka uvádějící strukturu hospodářství Warwickshiru. Hodnoty jsou v milionech liber šterlinků.

Rok Přidaná hodnota Zemědělství Průmysl Služby
1995 5063 153 1717 3193
2000 7150 125 2196 4829
2003 8142 159 2054 5928

Místní samospráva[editovat | editovat zdroj]

Distrikty Warwickshire

Stejně jako ve většině hrabství jsou i zde dvě úrovně místní samosprávy. Hrabství má úřad ve Warwicku, tomu je podřízeno pět oblastních úřadů s vlastními spravovanými územími. Jedná se o distrikty:

  1. North Warwickshire (sídlo Atherstone)
  2. Nuneaton and Bedworth
  3. Rugby
  4. Stratford-upon-Avon
  5. Warwick (sídlo Leamington Spa)

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Warwickshire je svou polohou ve středu Anglie předurčeno k husté síti komunikací celostátního charakteru.

Silnice[editovat | editovat zdroj]

Dalšími silnicemi nadregionálního charakteru jsou silnice A45 (Rugby-Coventry-Birmingham-hrabství Northamptonshire). Silnice A46 (spojující M40 s M6 přes Warwick, Kenilworth a Coventry) a silnice A452 Leamington–Birmingham.

Železnice[editovat | editovat zdroj]

Pendolino dopravce Virgin Trains míjí nákladní vlak společnosti EWS na trati West Coast Main Line v hrabství Warwickshire

Další železnicí ve Warwickshire je Birmingham-Nuneaton-Leicester s mezilehlou zastávkou Water Orton poblíž Coleshill.

Frekventovanou větví příměstských osobních vlaků je dráha Birmingham - Stratford-upon-Avon.

Největším městem Warwickshire bez nádraží je Kenilworth. Přestože leží na provozované trati Leamington – Coventry, zdejší stanice byla uzavřena v šedesátých letech v rámci Beechingovy reformy. Nyní jsou snahy o obnovu stanice.

Vodní kanály[editovat | editovat zdroj]

Řeka Avon je splavná na sever od Stratfordu. Plány na splavnění řeky po Warwick neprošly přes odpor místních občanů.

Turisticky zajímavá místa[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Warwickshire na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]