Warwick (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Warwick Castle)
Skočit na: Navigace, Hledání
Warwick
Základní informace
Země Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Vystavěn 1068
Účel symbol moci, strategické opevnění a vězení
Původní majitel Vilém Dobyvatel
Současný majitel The Tussauds Group
Zeměpisné souřadnice
Poloha hradu.

Hrad Warwick je památkově chráněný středověký hrad ve Warwicku, hrabství Warwickshire v Anglii.[1][2] Stojí nad Avonou a je spolu se Stratfordem, rodištěm W. Shakespeara, turisticky nejnavštěvovanějším místem u této řeky. Původně se jednalo o dřevěné motte, ale ve 12. století byl přestavěn na kamenný hrad. Od svého dokončení byl hrad ještě mnohokrát upravován. Hrad byl postaven roku 1068 Vilémem Dobyvatelem. Byl obýván až do 17. století, kdy jej tehdejší majitel sir Fulke Greville opustil a přestěhoval se. Rodu Grevillů Warwick patřil 219 let, od roku 1759 do roku 1978.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Pohled na Warwick z nedalekého kostela panny Marie.

Hrad se nachází ve stejnojmenném městečku v ohybu řeky Avony na útesu, který řeka vytvořila. Díky této poloze je hrad z východní strany dobře chráněný. Hrad měl díky své poloze velmi velký strategický význam.[3] Dnes je hrad vzdálen asi jednu míli od Warwick Railway station, 2 míle od dálnice M40 a nejbližší mezinárodní letiště je v Birminghamu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Před stavbou hradu[editovat | editovat zdroj]

V roce 914 byla na budoucím místě hradu založeno anglosaské opevnění, takzvaný burh.[4] Podle legendy výstavbu zahájila Ethelfleda, dcera Alfréda Velikého.[5] Toto opevnění bylo jedním z deseti, které bránilo Marcii před dánskými nájezdy. Jeho pozice umožňovala kontrolu Fossejské cesty, stejně jako říčního údolí a přechodů přes řeku Avonu. Ačkoliv je motte v jihozápadní části hradu nazýváno „Ethelfledin val“, jedná se pravděpodobněji o pozdější normanské opevnění, než o anglosaský pozůstatek.[4]

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Trebuše na hradě je jedna z nejznámějších atrakcí.

V současnosti je hrad využíván pro turistické účely, v roce 1978 jej koupila skupina The Tussauds Group a udělala z něj turistickou atrakci, v areálu se nachází například dětské hřiště, několik obchodů se suvenýry, mlýn nebo největší Trebuše na světě, váží 22 tun a 2× denně se z ní střílí ohnivé koule. Celá střelba, včetně příprav trvá asi 15 minut

Největší hradní nádvoří

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Warwick Castle [online]. Pastscape.org.uk, [cit. 2010-06-29]. Dostupné online.  
  2. Warwick Castle [online]. Images of England, [cit. 2010-06-29]. Dostupné online.  
  3. 'The borough of Warwick: The castle and castle estate in Warwick', A History of the County of Warwick: Volume 8: The City of Coventry and Borough of Warwick (1969), pp. 452–475. URL: http://www.british-history.ac.uk/report.aspx?compid=16051.
  4. a b 'The borough of Warwick: Introduction: the medieval town', A History of the County of Warwick: Volume 8: The City of Coventry and Borough of Warwick (1969), pp. 418–427. URL: http://www.british-history.ac.uk/report.aspx?compid=16047. (anglicky)
  5. BLOOM, J. Harvey. Warwick Castle. The Times. 18. leden 1929, s. 10.