Paul Eddington

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Paul Eddington CBE
Skica podpoby Paula Eddingtona
Skica podpoby Paula Eddingtona
Narození 18. června 1927
Spojené království Londýn
Úmrtí 4. listopadu 1995 (ve věku 68 let)
Spojené království Londýn
Alma mater Sibford School
Aktivní roky kolem 1940–1995
Manžel(ka) Patricia Scottová (1952–1995)
Významné role Jim Hacker v Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére
Český dabing Viktor Preiss
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Paul Eddington (27. června 1927, Londýn4. listopadu 1995 Londýn) byl britský herec, známý pro své úspěšné ztvárnění rolí fiktivního ministra pro administrativní záležitosti a britského předsedy vlády Jamese Hackera v britském sitcomu osmdesátých let televize BBC Jistě, pane ministře a na něj bezprostředně navazujícím Jistě, pane premiére. Je nositelem Řádu britského impéria.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Paul Eddington se narodil 18. června roku 1927 v Londýně manželům Albertu Clarku Eddingtonovi a Frances Maryové. Jako člen náboženského hnutí Společnost přátel vystudoval školu v Sibford Ferris v Oxfordshire. Svou hereckou kariéru započal v rámci armádního divadelního projektu v roce 1941. Divadelní společnost Entertainments National Service Association tehdy objížděla tábory spojeneckých vojáků bojujících na západní a jižní frontě 2. světové války a poskytovala jim mírné rozptýlení od válečných strastí. Eddington byl však kvůli svému pacifismu a kvakerskému vyznání vyloučen. Angažmá mu nabídlo divadlo ve Sheffieldu, na obrazovce se poprvé mihl roku 1956 v seriálu Dobrodružství Robina Hooda.

Paul Eddington hrál již od svých mladých let, výrazněji však na sebe upozornil až v seriálu BBC Dobrý život, kdy už mu bylo skoro padesát let. Eddingtonovu roli souseda Jerryho Leadbettera a jeho filmové manželky Margo si diváci rychle oblíbili. Zlom přišel roku 1980, kdy padla první klapka nového seriálu Jistě, pane ministře. Přestože již měl za sebou přední role v desítkách televizních pořadů, právě role Jima Hackera se stala jeho životní. Tehdejší britská premiérka Margaret Thatcherová, která si seriál velice oblíbila, mu za ní roku 1987 udělila Řád britského impéria. V roce 1992 následovala cena londýnských kritiků za roli v Zemi nikoho. Byl čtyřikrát nominován na cenu BAFTA.[1] Poslední výrazný herecký výkon podal Eddington v televizní inscenaci Jindřich IV.

Se svou ženou, taktéž herečkou, vychoval čtyři děti. Zemřel 4. listopadu 1995 na následky rakoviny kůže, kterou trpěl již od sedmdesátých let.[2] Naplno se nemoc rozmohla během natáčení Jistě, pane premiére, což ale Eddington držel v utajení.

Mezi jeho nejznámější filmové role paří britský snímek Baxter! z roku 1972.

Filmografie (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Televize[editovat | editovat zdroj]

19781978 Dobrý život – Jerry Leadbetter
19801984 Jistě, pane ministře – Jim Hacker
19861988 Jistě, pane premiére – Jim Hacker

Film[editovat | editovat zdroj]

1959 Jet Storm
1964 Ring of Spies
1968 The Devil Rides Out
1972 The Amazing Mr. Blunden
1973 Baxter!

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ocenění
  2. Jistě, pane ministře, divadelní program Divadla Na Vinohradech (2006), s. 19

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Paul Eddington na anglické Wikipedii.