Nichollssaura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Nichollssaura
Stratigrafický výskyt: Spodní křída

alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce vzezření rodu Nichollssaura
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: Sauropterygia
Řád: Plesiosauria
Podřád: Plesiosauroidea
Rod: Nichollssaura
Druckenmiller a Russell, 2009
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nichollssaura ("ještěr (Betsy) Nichollsové") je vyhynulý rod spodnokřídového mořského plaza (plesiosaura), žijícího na území dnešní Alberty v Kanadě. Tento asi 2,6 metru dlouhý plesiosaur žil zhruba před 110 miliony let (počátek geologického stupně alb) a zaplňuje tak 40 milionů let dlouhou mezeru v záznamu severoamerických plesiosaurů. Fosílie tohoto druhu byla objevena v roce 1994 v lomu firmy Syncrude. Náhodou ji zde odkryli pracovníci, ovládající obří stotunové rypadlo.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Již v roce 2008 byl malý plesiosaur popsán jako Nichollsia, brzy se však ukázalo, že toto jméno již náleží jednomu rodu korýše ze skupiny Isopoda. V roce 2009 byl proto stanoven nový název Nichollssaura, a to na počest paleontologické kurátorky Betsy Nichollsové.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Druckenmiller, P.S.; Russell, A.P. (2008). "Skeletal anatomy of an exceptionally complete specimen of a new genus of plesiosaur from the Early Cretaceous (Early Albian) of northeastern Alberta, Canada". Palaeontographica Abteilung A 283: 1-33.
  • Druckenmiller, Patrick S.; and Russell, Anthony P. (2009). "The new plesiosaurian genus Nichollssaura from Alberta, Canada: replacement name for the preoccupied genus Nichollsia". Journal of Vertebrate Paleontology 29 (1): 276.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]