Nichollssaura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Wikipedie:Jak číst taxoboxNichollssaura
Stratigrafický výskyt: Spodní křída
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce vzezření rodu Nichollssaura
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád Sauropterygia
Řád Plesiosauria
Podřád Plesiosauroidea
Rod Nichollssaura
Druckenmiller a Russell, 2009
Binomické jméno
Nichollssaura borealis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nichollssaura ("ještěr (Betsy) Nichollsové") je vyhynulý rod spodnokřídového mořského plaza (plesiosaura), žijícího na území dnešní Alberty v Kanadě. Tento asi 2,6 metru dlouhý plesiosaur žil zhruba před 110 miliony let (počátek geologického stupně alb) a zaplňuje tak 40 milionů let dlouhou mezeru v záznamu severoamerických plesiosaurů. Fosílie tohoto druhu byla objevena v roce 1994 v lomu firmy Syncrude. Náhodou ji zde odkryli pracovníci, ovládající obří stotunové rypadlo.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Již v roce 2008 byl malý plesiosaur popsán jako Nichollsia, brzy se však ukázalo, že toto jméno již náleží jednomu rodu korýše ze skupiny Isopoda. V roce 2009 byl proto stanoven nový název Nichollssaura, a to na počest paleontologické kurátorky Betsy Nichollsové.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Druckenmiller, P.S.; Russell, A.P. (2008). "Skeletal anatomy of an exceptionally complete specimen of a new genus of plesiosaur from the Early Cretaceous (Early Albian) of northeastern Alberta, Canada". Palaeontographica Abteilung A 283: 1-33.
  • Druckenmiller, Patrick S.; and Russell, Anthony P. (2009). "The new plesiosaurian genus Nichollssaura from Alberta, Canada: replacement name for the preoccupied genus Nichollsia". Journal of Vertebrate Paleontology 29 (1): 276.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]