Neviditelná ruka trhu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Neviditelná ruka trhu je pojem zavedený ekonomem Adamem Smithem. V díle Bohatství národů (občas udáváno Pojednání o podstatě a původu bohatství národů) a v jeho dalších dílech Smith tvrdil, že na svobodném trhu jedinec sledující svůj vlastní zájem rovněž podporuje blahobyt celé společnosti prostřednictvím principu, který nazýval „neviditelná ruka“. Argumentoval, že každý jedinec, který maximalizuje svoje výnosy, současně maximalizuje i celkové výnosy společnosti jako celku, protože tyto celkové výnosy jsou identické jako je součet všech individuálních výnosů. Sám Smith však pojem neviditelná ruka trhu použil v celém svém díle jen třikrát, jednou v knize Bohatství národů, podruhé v Teorii morálního cítění a potřetí v Historii astronomie[1].

Citace[editovat | editovat zdroj]

V díle Bohatství národů uvádí příklad, který ilustruje jednoduchost tohoto principu:

Není to laskavost řezníka, sládka nebo pekaře, které vděčíme za svůj oběd, ale je to jejich ohled na jejich vlastní zájem. Nespoléháme se na jejich lidskost, ale na jejich sebelásku a nikdy jim nezdůrazňujeme naše potřeby, ale jejich výhody.

Citát, ve kterém se Adam Smith zmiňuje o neviditelné ruce trhu:

Když se jedinec ze všech sil snaží použít svůj kapitál na podporu domácího průmyslu tak, aby výroba měla co největší hodnotu, pak nutně usiluje o to, aby roční příjmy společnosti byly co nejvyšší.

Ovšemže většinou není jeho úmyslem podporovat veřejný zájem a ani neví, nakolik jej podporuje … myslí jen na svůj zisk a v tom, jako v mnohém jiném, jej vede neviditelná ruka, aby podporoval cíl, který neměl vůbec v úmyslu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. JOHANISOVÁ, Naďa. Ekologická ekonomie: vybrané kapitoly. Archivováno 8. 2. 2015 na Wayback Machine 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2014, 88 s. ISBN 9788021071162. (česky)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]