David Ricardo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
David Ricardo
Narození 18. dubna 1772
Londýn
Úmrtí 11. září 1823 (ve věku 51 let)
Londýn
Děti David Ricardo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

David Ricardo (18. dubna 1772, Londýn11. září 1823, Gloucestershire) byl britský ekonom.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Works, 1852

Narodil se jako syn židovského holandského obchodníka, který se krátce před Davidovým narozením usadil v Anglii a pracoval jako burzovní makléř. David nikdy nestudoval vysokou školu, kráčel ve stopách svého otce a nastoupil v jeho firmě. Od čtrnácti let pracoval na burze. Z náboženských důvodů se však později s otcem nepohodli. Ve 42 letech jeho majetek překročil 1 milion liber, což mu umožnilo zanechat obchodní činnosti a věnovat se politice. Peníze pro něho ovšem nebyly to hlavní a v roce 1807 se stal jedním ze zakladatelů „Anglické vědecké společnosti“, která existuje dodnes.

S ekonomií se David setkával v lázních, při přečtení Smithova Bohatství národů se rozhodl politickou situaci zrekonstruovat a zmodernizovat. Nejvíce se věnoval příčině znehodnocení britské libry, což popsal v článku „Vysoká cena zlata“ (1810).

V roce 1817 se objevuje Ricardovo dílo Zásady politické ekonomie a zdanění. Toto dílo je se Smithovým Bohatstvím národů považováno za jedno z nejvýznamnějších děl historie ekonomie. Jelikož v jeho knize byly použity dedukce a pouze teoretické příklady, vžil se pro tento sklon k abstraktním teoriím bez větších důkazů pojem Ricardiánská neřest.

Ricardo vystupoval proti obilným zákonům − prosazoval volný, otevřený trh. Navázal na Smithovu teorii absolutních výhod a přišel s teorií komparativních výhod. Významná je i jeho Teorie pracovní hodnoty a zákon o klesající míře zisku.

Nebyl spokojen s tím, jak Smith konstituoval ekonomickou vědu, protože nebyla dost přesná, nedefinoval přesně pojmy, které používal. Ricardo vytvořil klasickou politickou ekonomii na bázi deduktivně abstraktní, nepoužíval žádné empirické důkazy, neuchyloval se k historii. Byl prvním ekonomem, který takto pracoval.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Zásady politické ekonomie a zdanění (1817)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]