Nandijský medvěd

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Nandijský medvěd nebo také kerit je kryptid, o jehož existenci hovoří legendy keňského etnika Kalendžin, dŘíve známého pod názvem Nandi. Kerit by se měl vyskytovat právě na území tohoto kmene v zalesněných horách západní Keni. Příbuzný kmen Sebei z hranic Keni a Ugandy jej nazývá šemosit, čemosit (démon, zlý duch), Samburové mu říkají nkampit. K dalším názvům patří gateit (vyjídač mozků), ngoloko, koddoelo. Ve svahilštině má jméno duba (z arabského dubb - medvěd). Podle popisů je rezavý až tmavě hnědý, má zašpičatělou tlamu a krátký či chybějící ocas. Měří v kohoutku až 120 cm, přední končetiny má delší než zadní a jeho hřbet spadá dolů, podobně jako u hyeny. Je to masožravec, aktivní v noci, který zabíjí dobytek a někdy i lidi, útočí ze zálohy a kořist zabíjí kousnutím do hlavy, z níž vyžere mozek.Při útoku na kořist je údajně schopen se postavit na zadní, ale špatně skáče. Při útoku údajně není schopen přeskočit ohradu, ale prorazí si do ní otvor tlapou. Napadá prý i vesničany a snaží si prorazit cestu do chýší. Podle antropologa Charlese Williama Hobleye, který viděl na počátku 20. století stopy, údajně patřící keritovi, je to ploskochodec.

Na tomto obrázku z roku 1961 pŕipomíná kerit směsici lva a paviána

S keritem bývají srovnávány i mýtické lidožravé šelmy známé v Tanzanii jako nunda, mngwa, mu-ngwa, v Ugandě jako ndalawo. Měla by to být rovněž silná a nebezpečná zvířata, která se živí mozky a krví svých obětí, ale mají mít spíš kočkovitý vzhled, podobný obrovskému tmavému levhartovi.

Zprávy o keritovi se objevují od 19. století. Je předmětem sporů, zda jde o čistý výplod fantazie, chybnou identifikaci nějakého známého savce nebo o vědou dosud nepopsaný druh šelmy.

Rekonstrukce šelmy druhu Ekorus ekakeran

Často zdůrazňovaná podobnost kerita s medvědy naráží na skutečnost, že v afrotropické oblasti medvědi nežijí. Britský zoolog a odborník na africké šelmy Reginald Pocock či kryptozoolog Karl Shuker identifikovali kerita s hyenou, podle Pococka může jít o tmavě zbarvené jedince hyeny skvrnité; Shuker zmiňuje v této souvislosti pleistocénní druh Pachycrocuta brevirostris, který byl podle kosterních nálezů větší než recentní hyena skvrnitá a měl krátný čenich podobný obličeji medvěda. Paleontologové Charles W. Andrews, Louis Leakey či český lovec a zoolog Bedřich Machulka si povšimli, źe popisy nandijského medvěda nápadně připomínají vyhynulé lichokopytníky Chalicotheria, ti byli ovšem býložraví. Další významný zoolog Richard Meinertzhagen vysvětloval zprávy o keritovi záměnou s mimořádně velkými paviány či jinými opicemi, podle zoologa L. L. Jacobse by mohlo jít o zatoulané jedince gorily horské. Tito primáti však mají výrazně denní aktivitu a gorily jsou navíc býložravé. Paleontolog George Simpson identifikoval kerita jako velkého jedince medojeda. Keritův noční způsob života i potravní preference na mozek a krev skutečně připomínají kunovitou šelmu.

Český kryptozoolog Jaroslav Mareš srovnává kerita s miocénní kunovitou šelmou druhu Ekorus ekakeran, žijící v Keni před šesti miliony lety. Ekorus v kohoutku měřil asi 80 cm a lovil velkou kořist, včetně divokých prasat rodu Nyanzachoerus, příbuzných recentnímu praseti pralesnímu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Nandi Bear na anglické Wikipedii a Медведь Нанди na ruské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]