Něvská maškaráda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Něvská maškaráda
Něvská maškaráda, čokoládová s kresbou
Něvská maškaráda, čokoládová s kresbou
Základní informace
Země původuRuskoRusko Rusko
Charakterkomunikativní, fixovaná na člověka, hravá
EMS kódNEM
Tělesná charakteristika
Hmotnost3,5–9 kg
Výška †při ležení 15 cm
Tělesný rámecsvalnaté, zaoblené tělo
Typ srstidlouhá a přiléhavá
Klasifikace a standard
Kategorie FIFeII. Polodlouhosrsté kočky
† výška uváděna v kohoutku

Něvská maškaráda (Neva Masquerade, rusky Невская маскарадная, Něvskaja maskaradnaja) je sibiřská kočka ve zbarvení s odznaky (neboli colorpoint). V mateřské zemi tohoto plemene, v Rusku, jsou něvské maškarády považovány za barevnou varietu sibiřské kočky. Takto je uznávají felinologické organizace WCF, TICA a CFA.[1] Největší evropská felinologická organizace FIFe, pod kterou spadá většina českých chovatelů koček, colorpoint zbarvení u sibiřských koček nepovažuje za přírodní barvu, a proto jsou v této organizaci od roku 2009 něvské maškarády vyčleněny jako sesterské plemeno sibiřských koček, nicméně stále je povoleno vzájemné křížení obou plemen.[2] Díky recesívnímu charakteru dědičnosti colorpoint zbarvení se tak občas stane, že se plnobarevným sibiřským kočkám narodí potomek v barvě s odznaky.

Stavba těla[editovat | editovat zdroj]

V popisu postavy a charakteru srsti je standard něvské maškarády shodný se sibiřskou kočkou. Jedná se tedy o polodlouhosrstou střední až velkou dobře stavěnou a osvalenou kočku. Mezi zimním a letním osrstěním je výrazný rozdíl. Krycí srst odpuzuje vodu a je příjemná na dotek.[3] Přední a zadní packy jsou ochlupené, aby se tato kočka mohla jednoduše brodit sněhem.

Zbarvení[editovat | editovat zdroj]

Pro colourpoint zbarvení je charakteristická modrá barva očí, upřednostňována je co nejtmavší v jednotném odstínu. Barvy odznaků jsou povoleny ve stejných přírodních odstínech jako u plnobarevných sibiřských koček, tedy čokoládově černá (seal), červená, želvovinová, ředěné barvy modrá a krémová, častá je kresba, možné jsou stříbřité či zlaté variety a bílá skvrnitost.[4]

Charakter[editovat | editovat zdroj]

Něvské maškarády bývají milé a přítulné. Rády si hrají i do vysokého věku. Řadí se mezi aktivní plemena.[5] Mnoho českých chovatelů upřednostňuje v chovu vyrovnaný a přátelský charakter něvských maškarád. Je citlivá a velmi čistotná. Toto plemeno je doporučováno pro felinoterapii.[6]

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Majitelem dvou něvských kocourů je bývalý ruský prezident a premiér Ruské federace Dmitrij Medveděv.[7] Kocouři Dorofej a Jenisej pocházejí z moskevské chovatelské stanice Velikij Ochotnik.[8]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. okockach.cz [online]. [cit. 2019-06-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04. 
  2. Archivovaná kopie. www.mojeneva.estranky.cz [online]. [cit. 2012-05-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-03-20. 
  3. Archivovaná kopie. www.mojeneva.estranky.cz [online]. [cit. 2012-05-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-05-30. 
  4. Archivovaná kopie. okockach.cz [online]. [cit. 2012-05-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-03-20. 
  5. Archivovaná kopie. neva-masquerade.miciny.cz [online]. [cit. 2012-05-26]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2012-06-29. 
  6. Archivovaná kopie. www.ifauna.cz [online]. [cit. 2012-05-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-03-20. 
  7. Archivovaná kopie. okockach.cz [online]. [cit. 2012-05-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-03-20. 
  8. http://velikiiohotnik.narod.ru/english.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]