Ragdoll

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ragdoll
Základní informace
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Charakterpřítulná, komunikativní kočka
EMS kódRAG
Tělesná charakteristika
Hmotnost4–9 kg
Hmotnost samce6–10 kg
Hmotnost samice4–7 kg
Tělesný rámecsvalnaté tělo
Typ srstipolodlouhá
Barvasvětlá, tmavá, vícebarevná
Klasifikace a standard
Kategorie FIFeKategorie II.

Ragdoll je druhá největší rasa koček na světě, hned po mainské mývalí kočce.[zdroj⁠?] Patří mezi polodlouhosrsté kočky a velikostně se řadí mezi středně velká plemena. Tělo těchto koček má působit mohutným dojmem. Kočky váží jen 4–7 kg, kdežto kocouři něco mezi 6–10 kg a jejich délka může dosahovat až jednoho metru.

Ragdoll je klidná, trpělivá a elegantní kočka, která vyniká svou vysokou inteligencí, což mnohým majitelům přináší do života veselé momenty. Díky své mírumilovné povaze jsou skvělými felinoterapeuty, avšak na straně druhé velice špatně snáší samotu a nezájmem svého majitele mohou velmi trpět. Kočky Ragdoll potřebují společnost, kterou může tvořit i jiné zvíře. Jsou taktéž velmi hraví, rádi aportují různé předměty a svého majitele pronásledují na každém kroku. Někdy jsou s nadsázkou označováni za pejsky v kočičím převleku.


Vzhled a stavba těla[editovat | editovat zdroj]

Je velká, svalnatá, se silnými kostmi a plným hrudníkem. Srst je nejdelší na krku, na hlavě naopak nejkratší; obecně je velmi hustá, hedvábně jemná a nemá sklony k plstnatění. Koťata jsou většinou po narození celá čistá bílá, ale už po několika týdnech se začnou zbarvovat. Zbarvování srsti končí až ve 4 letech, kdy je ukončen i jejich tělesný vývin.

Hlava je klínovitá s pevnou, silnou bradou. Velké a oválné oči by měly být modře zbarvené (čím jsou tmavší, tím lépe[zdroj?]) a středně velké uši, posazené dále od sebe, jsou mírně zaoblené, nikoli do špičky. Nos je mírně prohnutý. Krk je obvykle krátký a tlustý a spolu s dlouhými chlupy plynule navazuje na hruď. Přední nohy jsou o něco kratší než zadní, zadní část mírně vystupuje nahoru. Velké tlapy mají kulatý tvar, mezi prsty vyrůstají chomáčky chloupků. Tyto kočky mají středně dlouhý a huňatý ocas.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ragdoll patří mezi relativně mladá plemena. Zrodilo se v 60. letech 20. století v Kalifornii, kde bylo vyšlechtěno chovatelkou Ann Baker, která pro chov plemene využila bílou angoru – kočku jménem Josephina a kocoura vzhledově připomínajícího plemeno birma.

Josephina během březosti utrpěla autonehodu bez vážných zranění, ale Ann tvrdila, že se Josephině po autonehodě objevily typické vlastnosti pro ragdolly – po zvednutí do náruče kočička uvolní své svalstvo, tím se podobají hadrovým panenkám – podle toho také dostaly své jméno ragdoll (z angl. „rag“ hadr, „doll“ panenka). Zakladateli tohoto plemene se tedy stala koťata Fugiana, Buckwheat a Daddy Warbucks.

Ragdoll

Charakter[editovat | editovat zdroj]

Ragdoll jsou velmi přátelské k lidem, rády se mazlí, jsou extrémně přítulné, hravé, společenské a zvědavé. Vycházejí dobře i s ostatními kočkami. Toto plemeno je schopné dobře snášet samotu. Říká se, že se podobají psům (hlídají si své majitele, snadno se naučí chodit na procházky v postrojku a s oblibou nosí své kočičí hračkydokáže aportovat). Jsou velice důvěřivé, dokonce i k cizím a díky tomu je možné využívat je při felinoterapii. Kočky velmi rády odpočívají a dají se snadno naučit na domácí prostředí. Je ovšem také možné nechat je proběhnout venku a sem tam něco ulovit. Velmi snadno se přizpůsobí životnímu stylu majitele.[zdroj⁠?]

Standard[editovat | editovat zdroj]

Ragdoll jsou uznané ve třech typech (mitted, colorpoint a bicolor) a šesti základních barvách srsti (red, creme, seal, chocolate, blue, lilac). Jsou přípustné i varianty želvovinové (tortie) a s kresbou (tabby).

Kočky typu colorpoint musí mít nohy, uši, ocas i masku sladěné s trupem. Nos a polštářky na tlapkách mají tmavé, zatímco náprsenka, bříško a hruď jsou světlejšího odstínu. Nesmí mít nikde bílou barvu.

Mitted je podobný colorpointu, ale na nohách má bílé punčošky (bez tmavých fleků). Od ocasu až k bradě vede bílý pruh a polštářky na tlapách jsou růžové.

Ragdoll typu bicolor mají záda, uši, ocas a masku tmavě zbarvenou. Okolo nosu by měla být bílá skvrna ve tvaru obráceného písmene V.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]