Sphynx

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sphynx
GreekSphynxCat1.png
Základní informace
Země původu KanadaKanada Kanada
Charakter přítulná, komunikativní kočka
EMS kód SPH
Tělesná charakteristika
Tělesný rámec svalnaté, pružné tělo
Typ srsti téměř bezsrsté
Klasifikace a standard
Kategorie FIFe III. Krátkosrsté a somálské kočky

Sphynx je exoticky vypadající plemeno kočky domácí. Mnoho lidí odrazuje pohled na toto téměř bezsrsté plemeno (na jeho srsti se objevuje jemné chmýří), ale jeho povaha je unikátní.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Sphynx je kočka o střední velikosti. Tyto kočky jsou poměrně svalnaté. Jejich tělo je pokryto zvrásněnou kůží, která je velmi teplá. Srst, kterou mají velmi malou, je ovšem jemná a příjemná na dotek. Dožívají se v průměru kolem 15 let.[1]

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Jsou velice inteligentní, přítulné, důvěřivé a hravé. Vyžadují neustálou pozornost a jsou závislé na člověku. Pokud jsou příliš často osamotě, propadají stresu a poruchám chování. Snesou se i se psy nebo jinými kočkami.

Barva[editovat | editovat zdroj]

Sphynx se chovají v různých barvách. Je mnoho barevných variant, které se mohou mísit. Nejobvyklejší barvou je černá, čokoládová, červená, modrá a krémová. Velké oči, které mají tvar citrónu jsou většinou oranžové, modré nebo zelené. Vždy se barva očí musí shodovat s barvou kůže.

Sphynx a alergie[editovat | editovat zdroj]

Často se můžeme z různých zdrojů dozvědět, že sphynx jsou vhodné i pro lidi s alergií na kočky. To ale není úplně pravda. Alergen, který dráždí citlivé jedince, totiž nejsou jen kočičí chlupy, ale jedna složka kočičích slin. Proto bezsrsté kočky způsobují alergikům problémy, ale menší než ostatní plemena koček.

Hlava sphynxe

Původ[editovat | editovat zdroj]

Kočky plemene sphynx pocházejí z Kanady, konkrétně z Ontaria, kde se černobílé kočce jménem Elizabeth narodilo mezi koťaty jedno nahé. Chovatelé, matka a syn Bawovi zkřížili kocourka znovu s jeho matkou, narodilo se jim sedm koťat, z toho čtyři byly nahé. Nahá kočka se začala chovat a dnes je mezi ušlechtilými plemeny, přesto k této kočce cítí mnozí stále odpor.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]