Německá křesťansko sociální strana lidová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Německá křesťansko sociální strana lidová
Deutsche Christlichsoziale Volkspartei
Zkratka DCV
Datum založení 2. listopadu 1919
Předseda Karl Hilgenreiner (1927–1935)
Ideologie Křesťanský socialismus
Počet členů 44 000 (1923)

Německá křesťansko-sociální strana lidová (německy Deutsche Christlichsoziale Volkspartei, DCV) byla sudetoněmecká katolická strana existující v období první republiky v letech 19191938. Hlavní představitelé byli Robert Mayr-Harting, Karl Hilgenreiner a Erwin Zajiček. Tiskový orgán byl Deutsche Presse.

Vývoj strany[editovat | editovat zdroj]

Strana byla ustavena 2. listopadu 1919 v Praze jako pokračovatelka rakouské Křesťanskosociální strany. Program strany vypracoval profesor teologie Karl Hilgenreiner (představitel nacionálního křídla) a profesor občanského práva Robert Mayr-Harting (představitel umírněného, aktivistického křídla). Podobně jako ostatní německé strany strana DCV požadovala národní rovnoprávnost a autonomii, prosazovala stavovské uspořádání státu a věnovala se také otázce konfesijních škol.[1]

Vliv strany postupně rostl, částečně i na úkor německých negativistických stran. Ve straně se mezi prvními objevil názor nutné spolupráce s československým státem, kterou ale vedení strany podmiňovalo nejen již existující rovností všech občanů, ale také formálně zakotvenou rovnoprávností národnostních kolektivů.

Posléze, v polovině dvacátých let se vedení strany definitivně připojilo k aktivismu a vládní spolupráci. Strana byla jednou z aktivistických demokratických stran, vyslovila se pro demokratickou republiku a pro německé národnostní požadavky v Československu. Vycházela z programu rakouských křesťanských sociálů.

V letech 1926-1929 a 1936-1938 byla zastoupena v několika prvorepublikových vládách (Antonín Švehla III., František Udržal I. a Milan Hodža II. a III.. V březnu 1938 se strana pod tlakem henleinovců rozpadla a ve své většině splynula s Sudetoněmeckou stranou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. TÓTH, Andrej; NOVOTNÝ, Lukáš; STEHLÍK, Michal. Národnostní menšiny v Československu 1918–1938. Od státu národního ke státu národnostnímu?. Praha: Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta, 2012. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]